מאז חטיפת שלושת הנערים, רשת האינטרנט שטופה גזענות והסתה, מכל הכיוונים יש לומר. בפייסבוק קמות קבוצות הקוראות לשלול אזרחות מאנשי שמאל, ואחרות קוראות לפטר ערבים שפרסמו גילויי שמחה על מותם של חיילי צה"ל.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

אחרי נסיעה ארוכה שבמהלכה וידא רכב נוסף שאף אחד לא עוקב אחרינו, הורשינו להיכנס לחמ"ל של "האריות של הצל". הקבוצה שקיבלה את שמה בהשראת הראפר יואב אליאסי, המכנה את עצמו "הצל", מגדירה עצמה ציונית ופטריוטית. בשמאל מגדירים אותה פאשיסטית.

האתר מעלה בין היתר סטטוסים של אנשי שמאל שהתבטאו נגד חיילי צה"ל או בגנות המלחמה, כמו גבי וינרוט, בעל בית קפה בקריית שמונה ומרצה במכללת תל חי. "אנחנו דורשים פיטורים מיידיים של הבוגד", נכתב בפייסבוק על וינרוט. סגן ראש עיריית קרית שמונה הרחיק לכת וכתב לווינרוט: "אני אטפל בך באופן אישי". למי שתהה לאן מילים עלולות להוביל, בתחילת השבוע כבר הייתה מי שהציתה את דלת בית הקפה, והמשטרה עצרה אותה בחשד למעשה.

דף פייסבוק
האלימות ברשת בשיאה, אילוסטרציה | צילום: חדשות 2

"יש שמאלנים שיודעים לנצור את הפה שלהם"

"אני לא רואה פה בעיה בחופש הביטוי", טען חיים עטיה, מנהל קבוצת האריות של הצל בפייסבוק. "יש גבול לדמוקרטיה. מי קובע את הגבול? העם. כל פוסט שלנו שאנחנו מעלים על בוגד, אז מעלים אותו על המוקד באותו רגע. יש גם דברים לגיטימיים להגיד, יש שמאלנים שיודעים למתן את עצמם ובשעת מלחמה לנצור את הפה שלהם, אז לא נגיב להם בצורה חמורה".

אחרי רצח הנער אבו ח'דיר, הורתה שרת המשפטים ציפי לבני על פתיחת מוקד האפליה והגזענות. 1,100 תלונות התקבלו עד כה, מחציתן תלונות על הסתה מצד ערבים, ובימים האחרונים רוב התלונות עוסקות בהסתה נגד השמאל. הקו הזה כבר הוליד כתב אישום ראשון נגד מפעילי דף הפייסבוק "אל יהוד" שפתחו אנשי ימין קיצוני, ועוד עשרות אתרים אחרים נבדקים בימים אלו. "הגאות בשיח המתלהם והגזעני שנשמע מכל עבר מחייבת לעשות איזשהו מעשה גם על ידי משרד המשפטים", הסבירה מנכ"לית משרד המשפטים, אמי פלמור.

ארי רמז, פעיל שמאל מחיפה, סופג בימים אלו מאות הודעות נאצה ואיומים אחרי שאתרי ימין כינו אותו "בוגד". "שלחו לי תמונות של המשפחה ושלחו לי איום קונקרטי שיודעים היכן אני גר ומחר ישרפו לי את הבית", סיפר.

רמז, נכדו של מפקד חיל האוויר הראשון ונינו של דוד רמז, מהחותמים על מגילת העצמאות, טוען כי ההנהגה הנוכחית מאפשרת ציד מכשפות כלשונו. על דבר אחד אפשר להסכים: כשקולה של ההנהגה לא נשמע, הקולות מהרשת מתגברים - והרחובות לוהטים.