החלטה חדשה של משרד החינוך קובעת כי הטיפולים שניתנים לילדים עם צרכים מיוחדים יקוצצו בשליש. מדובר בטיפולים כמו פיזיותרפיה, ריפוי בעיסוק וטיפול שפתי - טיפולים קריטיים להתפתחות של הילדים. כך לדוגמה, ילד שקיבל עד עכשיו שלוש שעות טיפול - גם כך מעט מדי - יקבל מעתה רק שעתיים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

"זה פשוט לא שיקום. זה שום דבר", אמרה שלומית, מנהלת מכון שיקום לילדים, לחדשות 2. "זה בייביסיטר אחד גדול. זה לשמר את המצב של הנכות שלו. זה לא באמת להוציא מהכוח לפועל את מה שיש לילד הזה לתת לעולם".

ההחלטה הזו תפגע באלפי ילדים עם צרכים מיוחדים, לקויות למידה, אוטיזם, פיגור שכלי או מוגבלויות פיזיות. הזעם של ההורים גדול. הם קיוו ששר החינוך שי פירון דווקא יגדיל את התקציב של החינוך המיוחד. הם לא העלו על דעתם קיצוץ של 20 מיליון שקלים.

ארכיון
ההורים זועמים: "משמרים את מצב הנכות" | צילום: חדשות 2

"רוצים לזרוק אותנו לרחוב?"

"אני בקושי מסיימת את החודש", הבהירה טלי, אם חד הורית לילד עם צרכים מיוחדים. "אני לא אוכל לממן עוד טיפולים. אני איאלץ להשלים עם הקצב האיטי של ההתפתחות שלו עקב הורדת התקציבים לטיפולים".

לישראל ומרים הגורל לא העיר פנים. שני הילדים שלהם סובלים מעיכוב התפתחותי חמור. הילד בן השנה עוד לא מתהפך, ואחיו הגדול, בן ארבע, עוד לא הולך וכמעט לא מדבר. "אם יורידו לנו את זה, זה אומר שירצו לזרוק אותנו לרחוב", אמר האב ישראל. "אני אצטרך לעזוב את העבודה כי אני צריך לטפל בילד שלי".

ממשרד החינוך נמסר כי "המשרד שינה את אופן הקצאת התקציבים כך שהסל הכללי יתחלק באופן שווה בין כל ילדי החינוך המיוחד". זה ללא ספק נכון, מעכשיו כולם מקבלים פחות.