בקרוב: כיתות ריקות בבתי הספר (צילום: ארכיון חדשות ערוץ 2)
בקרוב: כיתות ריקות בבתי הספר (חדשות 2) | צילום: ארכיון חדשות ערוץ 2

חשבתם ששנת הלימודים תתקיים השנה כסדרה? תמשיכו לחלום: ארגון המורים העל יסודיים הכריז הערב על סכסוך עבודה ומאיים לפתוח בשביתה כללית בבתי הספר התיכוניים בתוך שבועיים.

הסיבה לסכסוך העבודה: משרד החינוך מחייב כמה מאות מורים חברי הארגון לעבוד במסגרת רפורמת "אופק חדש", עליה לא חתם ארגון המורים. "מחודש אוגוסט 2008 מועסקים עובדי ההוראה, חברי ארגון המורים ללא הסכם קיבוצי בתוקף. פניות ארגון המורים למשרדי האוצר והחינוך בניסיון לנהל משא ומתן נענו בסירוב. משרד החינוך והמעסיקים מנסים להתערב, בחוסר סמכות, בחירות ההתארגנות ובחופש הבחירה של כל עובד הוראה בזהות הארגון היציג ומתכחש ליציגות ארגון המורים בחינוך העל יסודי. משרד החינוך מסרב לקיים כל הדברות בקשר לרפורמה בחינוך העל יסודי ולאחרונה הורה לכל הפקידות הבכירה בו שלא להיפגש בשום דרך צורה ואופן עם נציגי ארגון המורים", כך בהודעה הרשמית של ארגון המורים.

"זה לא מתאים ששרת החינוך מתנהגת כך"

"שרת החינוך מחייבת את המורים החברים בארגון המורים להצטרף לרפורמת "אופק חדש" תוך הפעלת איומים של פיטורים, העברות יזומות ולחצים אחרים. כל זאת בניגוד להסכמים שנעשו בעבר, בניגוד לחופש העיסוק ולחופש ההתאגדות", אמר הערב יו"ר ארגון המורים, רן ארז, לחדשות 2 באינטרנט. "שרת החינוך החליטה שהיא איננה מוכנה לדבר עם ארגון המורים בטענה שהוא לא ארגון יציג בחטיבות הביניים, למרות שאנחנו רוב בחטיבות הביניים".

ארז הוסיף כי "אין זה מתאים ששרת החינוך שמגיעה מהשמאל שתומך בזכויות האזרח, מתנהגת כך כלפי ציבור המורים שברובו הוא ציבור של נשים". לדבריו, ההצטרפות לרפורמה פוגעת בתנאי ההעסקה של המורים, כיוון שהיא מאלצת אותם לעבוד יותר שעות בשכר נמוך יותר. השביתה, לדבריו, יכולה להימנע רק אם השרה תפסיק לחייב את המורים להצטרף למשהו שהם לא רוצים להיות חלק ממנו.

משרד החינוך: "יו"ר ארגון המורים מנהל מערכת בחירות על גב המורים"

ממשרד החינוך נמסר בתגובה כי משרדי החינוך והאוצר ניהלו מו"מ רציני, ענייני והגון תוך כוונה לגבש רפורמה מוסכמת לרווחת הורי ותלמידי החינוך העל יסודי. "אנו מצרים על כך שיו"ר ארגון המורים בוחר לנהל מערכת בחירות באמצעות התקשורת על גבם של מורי ישראל בדרך שאינה מכבדת לא את הנושאים ונותנים ולא את הנושא עצמו. על כן, משרד החינוך והאוצר החליטו לקחת פסק זמן במטרה לגבש דרכים יעילות לקידום רפורמה במערכת החינוך העל יסודית", כך תגובת משרד החינוך.

לפני פחות משנה הסתיימה אחת השביתות הארוכות בתולדות מערכת החינוך בארץ, שארכה 54 ימים. בהסכם שנחתם התחייבו המורים שלא לשבות עד סוף 2009 לכל הפחות. כעת נראה די ברור כי ההסכם לא יקוים וכי אנו צפויים לשביתה חדשה – גם השנה