איפה הילד? גורמים בישראל ובבנגקוק מנסים היום להתחקות אחר הילד בן ה-12 שחלה בסרטן והוריו שלחו אותו למנזר בתאילנד - סיפור שנחשף אמש במהדורה המרכזית.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

גורמים רשמיים בישראל אמרו היום לחדשות 2 באינטרנט כי ידוע להם שהילד שוהה כעת בהודו, יחד עם הנזירים שאיתם החי. לדברי הגורמים, לא מדובר בניסיון בריחה, אלא בחלק מלוח הזמנים של אנשי המנזר התאילנדי.

גם רב חב"ד בבנגקוק, הרב נחמיה וילהלם, מנסה לעקוב מקרוב אחר הילד. לדבריו, הוא ואנשיו מנסים לאתר אותו כדי לפגוש אותו להבין מה מצבו, אבל כרגע הם מתקשים לעשות זאת. "על פי מיטב הבנתנו הוא נסע לטיול בהודו לבקר מקומות קדושים", אמר וילהלם בשיחה עם חדושת 2 באינטרנט. "אני רוצה לנסות ולפגוש את הילד כשיחזור, אני רוצה לשמוע מה הוא אומר".

לדברי הרב, הוא נמצא בקשר עם משרד החוץ, השגרירות וגורמי הרווחה אך לא ניתן לפעול מבחינה חוקית בנושא. "אני לא חושב שבמנזר יש טיפולים רפואיים, אני משוכנע שהנזירים מנסים לתת לו את מה שאפשר אבל לא את הדברים שאפשר לקבל ממשפחה תומכת".

"אני חושב שהמקום של ילד יהודי הוא לא במנזר בודהיסטי תאילנדי", אמר הרב, "ממה שצילמו המטיילים, הילד רוצה להיות עם ההורים שלו ואני חושב שזאת זכות בסיסית שמגיעה לכל ילד".

במשרד הרווחה אמרו לחדשות 2 באינטרנט כי "המשרד מטפל בנושא בישראל, ובוחן דרכים התערבות". במשרד החוץ אמרו כי העבירו את כל הפרטים לרשויות המוסמכות בישראל לטפל בנושא מסוג זה.

"חוסר אחריות"

מוקדם יותר היום הביע נ', אב לילד חולה סרטן, את תחושתו אחרי שנחשף לסיפור. "ההחלטה של ההורים לשלוח את הילד למנזר בתאילנד גובלת בחוסר אחריות", אמר נ', "הילד חייב להיות תחת מעקב צמוד של רופאים".

"אני יכול להבין הורים שמגיעים למצבים של חוסר אונים", הבהיר האב. "יש כאלה שחוזרים בתשובה ופונים לכל מיני כיוונים רוחניים, כל אחד לוקח את זה לכיוון אחר, אבל חשוב שהילד יהיה בפיקוח צמוד של רופאים".

פרופ' יציק יניב, מנהל המערך ההמטו-אונקולוגי בבית החולים שניידר מזהיר כי הילד, שהחלים מהמחלה בעקבות הטיפול הקונבנציונאלי, עשוי לסבול בעתיד ממחלות אחרות כתוצאה מהיעדר מעקב רפואי מתאים. "הדבר עלול לפגוע בבריאותו", הבהיר פרופ' יניב בשיחה עם חדשות 2 באינטרנט.

לדברי פרופ' יניב, "התיאור של הדברים כאילו ההחלמה היא תוצאה של כל מיני 'כוחות' אחרים עלול לתת לאנשים תחושה שאפשר לוותר על הרפואה וללכת על הטיפולים האיזוטריים האלה".

"לטפל במקרה בדחיפות"

בשיחה עם חדשות 2 באינטרנט הבהיר מנכ"ל המועצה לשלום הילד ד"ר יצחק קדמן כי מדובר באירוע חמור שיש לטפל בו בדחיפות. "קיבלנו מידע על העניין ופנינו מייד לכל משרדי הממשלה נוגעים בדבר", אמר קדמן. "מדובר במקרה חמור ביותר".

לדברי קדמן, המצב שבו ילד שוהה במרחק של אלפי קילומטרים מביתו, במנזר בו חיים אנשים מבוגרים שאינם דוברים את שפתו הוא "בלתי נסבל". בשל כך, החליטו במועצה לשלום הילד לפנות לרשויות ולהבטיח שנציג רשמי של ישראל ייסע למקום הו שוהה הילד וייפגש עמו.

"ביקשנו שתיעשה פנייה לבית משפט לנוער בארץ כדי לבדוק אם צריך להכריז עליו כקטין נזקק ולפעול להחזיר אותו חזרה לארץ", הבהיר קדמן. "ילד איננו רכוש של הורה במובן שהוא יכול לעשות איתו מה שהוא רוצה - גם הילד הוא אדם וצריך להתחשב בדעתו, בשלומו ולרווחתו וזה מחייב את כל הרשויות להתגייס בפעולה משולבת כדי להחזירו".