אלירז מקונן, תלמיד בן העדה האתיופית, כבר כמה ימים לא הולך לבית הספר. הוא יושב בבית וממתין לשוב ללימודים - אך הוא לא יכול. מדוע? בתחילת חופשת החנוכה הרב במדרשה החרדית "נחלת יעקב" שבה הוא לומד, הודיע לו שהוא יהודי - אבל לא מספיק בשביל ללמוד בבית הספר.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

"הרב שטיגליץ קרא לי למשרד שלו", סיפר אלירז, "והתחיל לדבר איתי שאם אתה רוצה להישאר בבית ספר אתה צריך לעשות גיור, גיור לחומרה". אלירז בן ה-16 נולד בישראל. הוא בן לאב עובד מדינה ואמא מורה. המשפחה מנהלת אורח חיים חרדי לחלוטין, לכן ההפתעה הייתה כל כך גדולה שהרב זאב שטיגליץ, מנהל הפנימייה הודיע שעד שאלירז לא עובר גיור לחומרה - הוא לא חוזר ללימודים.

"אנחנו פה זה ציבור חרדי", אמר הרב זאב שטיגליץ, מנהל הפנימייה מדרשת נחלת יעקב, "ובציבור החרדי ידוע שבעדה האתיופית היו בעיות הלכתיות" הרב מסביר לאביו של אלירז מיהו יהודי ומדוע בנו לא יוכל לחזור ללימודים. "הרבנים אומרים כל הזמן - כשאתה אתיופי, כדי להיכנס לתוך הציבור הזה, הדרישה היא דרישה של גיור "חומרה".

הרב המפלה, כפי שצולם במצלמה נסתרת (צילום: חדשות 2)
הרב המפלה, כפי שצולם במצלמה נסתרת | צילום: חדשות 2

בגלל חוק חינוך חובה הרב מחויב להשאיר את אלירז בלימודים, אך בפנימייה הוא לא יוכל להישאר. אלירז גר בבית שמש והמדרשה נמצאת בטבריה, וממילא, אחרי ההשפלה שעבר, הוא לא להוט לחזור לבית הספר. "בינתיים לא חושב לחזור. לא רוצה בינתיים לחזור", אומר אלירז, "לא נעים לי לראות אותו", הוא מסביר.

"היו באתיופיה המון אנשים שהתנצרו", אמר עוד הרב שטיגליץ בשיחה שהוקלטה במצלמה נסתרת.
ממשרד החינוך נמסר בתגובה כי "דבריו של הרב שטיגליץ נאמרו שלא על דעת הנהלת המוסד החינוכי. העניין ייבדק באופן מעמיק ויסודי. מנהל המוסד עומד בקשר רציף עם משפחת התלמיד שיוכל לשוב לפנימייה ללא כל התנייה בעניין הגיור".