המטרה: הכפלת מספר החרדים בשירות הצבאי והאזרחי (צילום: אתר חרדים)
הצפי: הכפלת מספר החרדים המתגייסים | צילום: אתר חרדים

האברכים עולים על מדים: הממשלה צפויה לאשר כבר ביום ראשון הקרוב תכנית מהפכנית לגיוס המוני של חרדים לצה"ל - כך מפרסם הבוקר כתב "ידיעות אחרונות" איתמר אייכנר.

התכנית, שהמלצותיה גובשו בהסכמה עם החרדים, תכלול הרחבה משמעותית של היקף מספר החרדים המתגייסים לצה"ל לשירות האזרחי ואף הצטרפות למערך המילואים. על פי התחזית, כבר תוך חמש שנים יוכפל מספר החרדים בצבא ויגיע ל-4,800.

על פי המלצות ועדת גבאי, הצוות הבין-משרדי שהוקם בראשות מנכ"ל משרד ראש הממשלה אייל גבאי, ראשית יוקם מסלול גיוס סמי-צבאי שיכלול שירות אזרחי במשטרה, בשב"ס, במשרד לביטחון הפנים, במד"א, במערך כיבוי האש ועוד.

כמו כן, על פי הרפורמה המתוכננת, יופנו חרדים בני 22-23 ללא ילדים לשירות אזרחי במסלול ביטחון, ואילו אלה בעלי משפחות יופנו לשירות אזרחי רגיל.

העלות החודשית: 2,000 שקלים עבור כל חרדי

שינוי צפוי גם במערך המילואים: מועד ההפניה למאגר המילאים יוקדם מגיל 30 ל-28 ופטור יינתן לחרדים בני יותר מ-35. בנוסף, על פי ההמלצות, כבר בתחילת השנה יפנה צה"ל באופן חד-פעמי למאגר מילואים את כל דחויי השירות: חרדים בני 28-34 ו/או אלה שיש להם לפחות שלושה ילדים.

עוד ממליצה הוועדה ליישם את המלצת ועדת טל לכונן מחדש את מסגרת השירות הצבאי המקוצר שהותאם לחרדים שיימשך שלושה חודשים: חודש טירונות בנוסף לשני חודשי הכשרה לתעסוקת מילואים. העלות החודשית עבור כל חרדי שמתגייס נאמדת בכ-2,000 שקלים.

"במטרה להגדיל את המעורבות של האוכלוסייה החרדית בחברה ובצבא, נבנה הסדר שמטרתו להביא לגידול בשיעור המתגייסים לצה"ל והמצטרפים לשירות האזרחי", אמר מנכ"ל משרד רה"מ אייל גבאי לעיתון. 

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק