הפתרון היצירתי של משרד החינוך. ארכיון (צילום: רויטרס)
הפתרון היצירתי של משרד החינוך. ארכיון | צילום: רויטרס

לימודי אבולוציה בלי מוצא האדם? עד היום התלמידים במערכת החינוך הישראלית לא למדו כלל את תורת האבולוציה במלואה, פרט למי שלמד במגמה מורחבת של ביולוגיה. התלמידים סיימו את לימודיהם כשכל מה שהם יודעים על מוצא האדם הוא הגרסה התנ"כית. עובדה זו עוררה ביקורת רבה, שבעקבותיה משרד החינוך החליט לעדכן את תכנית הלימודים לכיתות ח' ו-ט' ולהכניס את לימודי האבולוציה. אבל בדרך מקורית.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

לראשונה תכלול תכנית הלימודים את תורת האבולוציה, אך מפני החשש מביקורת במגזר הדתי והחרדי הוחלט ללמד את התורה בהתייחסות לצמחים ובעלי החיים בלבד בהיבט של הסתגלות מינים אלה לסביבה. במשרד החינוך קבעו כי התלמידים לא ילמדו את תורת האבולוציה המתייחסת להתפתחותו של האדם, לפיה מוצאו מאב קדמון משותף לקופים ולבני האדם.

הסיבה להחלטה המשונה נובעת מרצונו של משרד החינוך לכך שמלבד בבתי הספר הממלכתיים, הנושא יילמד גם בחינוך הממלכתי-דתי וכן במערכת החינוך החרדית - שם לא מקבלים את תורת האבולוציה כמקור למוצא האדם. במשרד החינוך מודים כי לא מדובר בפתרון אידאלי, אלא בשאיפה לשמור על הקונצנזוס במגזרים אלה.

בעקבות ההחלטה להמשיך ולהימנע מהתעסקות באבולוציה של האדם, גם היום תלמידים ייאלצו למצוא בעצמם חומר לימודי אם ירצו להכיר את הגרסה המדעית למוצאו של האדם.