רוב המפוטרות מתחום ההוראה. אילוסטרציה (צילום: רויטרס, חדשות)
מורה ומנקה. אילוסטרציה | צילום: רויטרס, חדשות

בבוקר עם הסמרטוט, בערב עם הגיר: נטליה פדיאקוב מגיעה בכל בוקר לבית החייל בירושלים, מקרצפת את הרצפות ומנקה את השולחנות בכיתות. אלא שבשעות הערב היא חוזרת לאותו המקום בדיוק, והפעם בתור המורה. כך מפרסם הבוקר העיתון "ידיעות אחרונות".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

פדיאקוב מגיעה למקום מדי בוקר ומתחילה בטאטוא הרצפה, הברקת תאי השירותים ושפשוף המשקופים במשך 8 שעות. אלא שפעם בשבוע היא "מחליפה זהות" וכבר לא משמשת כמנקה, אלא כמורה מן המניין. "ברוסיה למדתי שפות זרות באוניברסיטה והייתי מורה לאנגלית במשך כמעט 30 שנה", סיפרה פדיאקוב בת ה-62, שנמצאת בארץ כבר עשר שנים ואף שימשה כמורה למחוננים.

היא ניסתה להמשיך ולשמש כמורה לאנגלית גם בישראל, אבל יכלה לעשות זאת רק במסגרת של שיעורים פרטיים ובמשרות שאינן קבועות בבתי ספר יסודיים ותיכונים. "הבנתי שאני צריכה עבודה עם הכנסה קבועה, אז עברתי לניקיון", סיפרה.

ספונג'ה - ופרזנט פרוגרסיב

פדיאקוב החלה לעבוד בבית החייל בירושלים לפני כשנה, שם הגיעה לאוזנה שמועה מפתיעה: במקום מחפשים מורים מתנדבים לשיעורי העשרה באנגלית לחיילים. כששמעה על כך, פמתה מיד לרכזת הפעילות בבית החייל והציעה את עצמה לתפקיד. היום היא מלמדת פעם בשבוע בכיתה שאותה ניקתה במו ידיה שתי קבוצות של חיילים, אחת של מתחילים ואחרת של מתקדמים. "אם יהיו עוד קבוצות, אשמח לעבוד איתן. אני מחכה לזה כל השבוע", סיפרה בהתרגשות.

"קשה לא להעריך אותה", סיפרה שיינה גולד, אחת מתלמידותיה של פדיאקוב שעלתה בעצמה מרוסיה. "היא השקיעה בי באופן אישי ונתנה מעצמה המון. אנחנו נפגשות בבוקר כשהיא מנקה ואני לא קוראת לה 'המורה', כי היא פשוט כמו אמא בשבילי", הוסיפה גולד.

ובינתיים, לנטליה פדיאקוב יש כבר תוכניות נוספות. בפורים הקרוב יעלה בבית החייל בירושלים מחזמר שיבוסס כולו על שירים באנגלית. "זו הגשמת חלום", סיפרה פדיאקוב הנרגשת, שאמנם תבריק שולחנות בבקרים, אבל גם תמשיך לעשות את מה שהיא הכי אוהבת.