מרחק נסיעה קצרה מחיפה ומטבעון, נוהל אחד נשמר באדיקות כבר שנתיים: בספרייה הציבורית שביישוב רכסים קיימת הפרדה מלאה בין חילונים לחרדים ושעות נפרדות לגברים ולנשים. בזמן שספרי קודש וספרות תורנית מוצגים לעין כל, יתר ספרי הקריאה והלימוד הוחבאו וננעלו בחדר נפרד.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

בשבועיים האחרונים הוחמרה המדיניות, יש שיגידו עד כדי משטרת מחשבות של ממש. צעיר חרדי תיעד עצמו כשהוא מבקש לעיין בספרים כמו "התפסן בשדה השיפון" או "קופסה שחורה", אלא שמהתיעוד נחשף כי חרדים המעוניינים לגשת לספרות החילונית, הרחוקה מזימה, יש להדגיש - נדרשים באישורו הישיר של ראש המועצה המקומית. רק אז, נפתח בפניהם החדר.

ספר "חילוני" - רק באישור מגבוה
ספר "חילוני" - רק באישור מגבוה | צילום:

רכסים, בעבר יישוב מעורב, עבר בעשור האחרון מהפך מהיר והתחרד עד שנעשה למה שמכונה "בני ברק של הצפון". "אין מה לחפש פה לחילונים, כל הצעירים עזבו מפה", סיפרה לחדשות 2 תושבת רכסים ב-50 השנים האחרונות. "הילדים שלנו נולדו פה ועזבו, כי אין - זה רק הם. אבל לי אין לאן ללכת, אחרת הייתי יוצאת מפה".

כשביקש צוות חדשות 2 לקבל את תגובת ראש המועצה יצחק רייך לצנזורת התכנים שלו, זה ההסבר שהתקבל: "אמרנו את זה לגבי בחורי הישיבה שאין להם מה לעשות בספריה, בחורי ישיבה צריכים להיות בישיבה". וכך, המונח "עם הספר" מקבל כאן פרשנות מצומצמת במיוחד, בעוד הגדרת "ראש המועצה" רק הולכת ומתרחבת.