הפשקוויל המקומם (צילום: רוני שפירא)
זהו הפשקוויל המעליב שנמצא בבית העלמין | צילום: רוני שפירא

מחאה חדשה או פרובוקציה זולה? בבית הקברות נחלת יצחק בתל אביב, וייתכן שאף בבתי קברות נוספים, הודבק בשבוע שעבר פשקוויל שמתריע בפני המבקרים כי ייתכן שבעתיד גופות יקיריהם יהפכו למוצג ארכיאולוגי ויוסרו מהמקום. ההודעה נחתמה בשם חברה קדישא.

"אנחנו עושים את מיטב המאמצים על מנת להביא את יקירכם ז"ל לקבורה למנוחת עולמים עד יקוצו שוכני עפר בקרוב בימינו", נכתב בתחילת ההודעה. "אולם מחובת ההגינות עלינו ליידע אתכם שקבורת יקירכם במקום עשויה להיות זמנית עד שיקירכם יהפוך מנפטר למוצג ארכיאולוגי, ויוצא מקברו על ידי רשות העתיקות ו/או שולחיו".

בהמשך צוין: "משך הזמן שהנפטר הופך למוצג ארכיאולוגי משתנה מעת לעת ותלוי בהחלטת רשות העתיקות - הזרוע המבצעת של ממשלת ישראל. אתכם הסליחה! חברה קדישא". ככל הנראה, נתלו הפשקווילים במחאה על עבודות פינויי הקברים שנערכו לאחרונה בבית החולים ברזילי וביפו.

מי שנתקל בפשקווילים החמורים ונפגע הוא רוני שפירא, יו"ר עמותת חופש, העמותה לחופש מדת. שפירא הגיע לאזכרה שנערכה לסבו ולסבתו והזדעזע מתוכן הפשקווילים. "התחושה הייתה שעושים פה מניפולציה שמשחקת על הרגשות, כדי לעשות ספין לסיפור של ברזילי ולקומם את הציבור שיתנגד לזה", אמר שפירא לחדשות 2 באינטרנט.

"זה הופיע בשתי הכניסות לבית הקברות ולא רק באחת מהן", אמר שפירא, שמשוכנע כי חברה קדישא היא העומדת מאחורי תוכן המודעות. "זה מקומם כי הם מקבלים כספי מדינה ויורקים לבאר ממנה הם שותים, ככה כשהם תוקפים את הממשלה", הוסיף שפירא.

מחברה קדישא נמסר בתגובה: "אנחנו מביעים זעזוע רב מהשימוש הציני שעושים אנשי בלייעל בשכול ובמשפחות אבלות. אנחנו בודקים משפטית את האפשרויות שעומדות לרשותנו ולא מן הנמנע כי תוגש בקרוב תלונה למשטרה". מהחברה מסרו בנוסף כי ברגע שנודע על הדבקת השלטים, הורה המנכ"ל להסירם באופן מידי.