פגיעת קסאם במכללת ספיר, ארכיון (צילום: חדשות 2)
פגיעת קסאם במכללת ספיר, ארכיון | צילום: חדשות 2

יחד עם תלמידי יישובי הדרום גם הסטודנטים במכללת ספיר חוזרים היום ללמוד. למרות שהסטודנטים מורגלים בירי רקטות הקסאם לעבר האזור, חלקם עדיין חוששים לחזור אל ספסל הלימודים.

במה שונה חזרתם עתה ללימודים משמונה השנים האחרונות בהם למדו תחת אש? על כך עונה אחת הסטודנטיות במכללה כי "הפעילות של חמאס הפכה להיות אינטנסיבית יותר ולכן יש סיכון גבוהה יותר בתקופה הספציפית הזו".

בת אל כנפו סטודנטית בשנתה הראשונה במכללה חוששת לחזור ללימודים. "החזרה ללימודים היום לא מתקבלת על הדעת", היא אומרת. היא מציינת כי למרות שבאתר המכללה כתוב כי כל הכיתות ממוגנות על פי הנחיות פיקוד העורף, בפועל לא כך הדבר. לדבריה במכללה ישנן כיתות שהן לא ממוגנות. עוד היא מציינת שמוצב שלט בכניסה האומר שבזמן אזעקת צבע אדום יש לפנות את המקום ולעבור לכיתה סמוכה או למסדרון, כל זאת בזמן של 15 שניות בלבד, "מדובר בכיתות שבהן יש למעלה מ-50 תלמידים - דבר שלא אפשרי".


כנפו לא לבד, רבים מהסטודנטים במכללה מתנגדים להחלטה לחזור ללימודים ורואים בפיקוד העורף את האחראי להחלטה הזו ולאו דווקא את המכללה. ד' סטודנטית נוספת במכללה סבורה כי המכללה תהיה היום שוממה. לדבריה, סטודנטים רבים שאינם תושבי האזור עזבו את יישובי הדרום כדאי למצוא קצת שקט ועכשיו הם יאלצו לחזור. היא אף מעלה חשש כי חמאס ינסה עתה לירות קסאמים לעבר המכללה על מנת לפגוע בסטודנטים רבים וכך יציג הישג משמעותי.

מתמודדים עם הפחד בהומור

כדי להדגיש את התנגדותה לחזרה ללימודים הוציאה ד' טקסט סאטירי למצב תחת הכותרת "פקודת יום מטעם מקצא"ר (מפקדת קצין אקדמיה ראשי)". בטקסט היא עונה בציניות על מבחר שאלות נפוצות ליום הלחימה הראשון של מבצע "אקדמיה יצוקה". וכך היא עונה לשאלה מה עלי לעשות במצב החדש: "עם חידוש הלימודים על כל הסטודנטים להגיע עם הציוד האישי שלהם, כולל אפודים, לשער המכללה, שם יקבלו מספרי ברזל ותדריך לפני יציאה למבצע". לשאלה נוספת האם יש דבר מה נוסף שאוכל לעשות על מנת להגדיל את סיכויי להישאר בחיים היא עונה "כן, בנוסף לכך הודיע נשיא המכללה אל"מ זאב צחור היקר שנגמ"שים וטנקים יעבירו תלמידים בין הכיתות והבניינים השונים במכללה. על מועדי ההסעות תצא הודעה נפרדת". בסוף הטקסט כתבה לסטודנטים זכור! קשב בתואר, קל בקרב!  "זה נכתב בקטע הומוריסטי", היא אומרת "שיבינו עד כמה מגוחך המצב".

"המצב בהחלט לא פשוט", אמר לחדשות 2 באינטרנט דותן סגל דובר אגודת הסטודנטים במכללת ספיר. "בנוגע לנוכחות, אנחנו מבינים שסטודנטים רבים חשים לא בנוח. סטודנט שלא יגיע ללימודים במכללה לא ייפגע מבחינה לימודית", הוא מבטיח ומוסיף "זה נכון שהרבה סטודנטים מרגישים לא בנוח ולא הגיעו היום לפתיחת הלימודים מחדש, בוודאי כשמתרחשת לחימה קרוב לכאן, התחושה לא נוחה".

לדבריו אגודת הסטודנטים, הנהלת המכללה ופיקוד העורף עושים וימשיכו לעשות הערכת מצב מדי יום ויחליטו מה הפיתרון הכי טוב לסטודנטים.

"במכללה פועלים בדיוק על פי נהלי פיקוד העורף", אמר לחדשות 2 באינטרנט שמעון תמיר, דובר מכללת ספיר. תמיר מציין כי הלימודים במכללה נעשים אך ורק במקלטים או מרחבים ממוגנים מהם אין צורך לצאת מהם בעת הפעלת אזעקת "צבע אדום". "במכללה הוחלט על צעד זה אף על פי שבפיקוד העורף אושרו תנאים מקלים יותר", הוא אומר ומוסיף "כמו כן רוב המבנים במכללת ספיר הם כרגע ממוגני ירי".

בתשובה לשאלה האם חוזים במכללה בעיות בפתיחה המחודשת של הלימודים עקב היעדרות סטודנטים, אמר תמיר כי צופים בעיות בעיקר בימים הראשונים של החזרה ללימודים ומקווים שהמכללה תחזור לשגרת לימודים במהרה ומוסיף כי "מבחינת הלימודים כל המרצים שאינם נעדרים עקב צווי 8 או מחלה, נוכחים ומוכנים ללמד".