בית שמש, בשבוע שעבר (צילום: חדשות 2)
החומה - גרסת בית שמש | צילום: חדשות 2

הסערה סביב בית ספר המריבה בבית שמש נמשכת: בית משפט השלום בירושלים קיבל אחר הצהריים (חמישי) את עמדת העירייה וביטל את צו הסגירה שהוציא משרד החינוך לבית הספר החרדי לבנות, שנפתח למעשה בתוך בית הספר הממלכתי "שפות ותרבויות" בעיר - שפוצל ובלבו הוצבה חומת הפרדת. זמן קצר לאחר מכן הודיע משרד החינוך כי כבר הערב יעתור לבית המשפט המחוזי בירושלים "בעניין בית הספר הלא חוקי בבית שמש".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

בהחלטת השופט גד ארנברג נכתב כי אין בסמכות בית הדין לדון בבקשת משרד החינוך "כפי שהוגשה שכן עניינה הוא במשפט הציבורי-מנהלי בלבד, ולכן הבקשה נמחקת מחוסר סמכות עניינית".

"בשל מחיקת העתירה אין מקום לדון ביתר טענות הצדדים והם יידונו על ידי בית המשפט המוסמך, ככל שתוגש בקשה או תביעה אחרת לבית משפט כזה", נכתב בהחלטה. "אין ספק שהמבנה הינו בבעלות עיריית בית שמש. אמנם הוא מבנה מכספי המדינה, אך זו נתנה אותו לעיריית בית שמש על מנת לקיים בו מוסד חינוכי, דהיינו, הן הבעלות במבנה בית הספר והן זכות השימוש בו נתונים לעירייה".

"לפיכך", קבע השופט, "אין ולא יכולות להיות למדינה טענות שמקורן בבעלותה במבנה בית הספר לשפות או בשימוש הנעשה בו".

יש לציין כי צו הסגירה תלוי ועומד למשך חודש. צו המניעה הוצא על ידי משרד החינוך ובית המשפט החליט כי המצב הנוכחי ייוותר על כנו. כלומר, התלמידות החרדיות יוכלו לחזור לבית הספר והסוגייה תופנה לבית המשפט לעניינים מנהליים.

מנהלת בית הספר בשיחה על התלמידים על רקע (צילום: חדשות 2)
מנהלת בית הספר בשיחה על התלמידים על רקע | צילום: חדשות 2

"הילדות הקטנות נאלצות ללמוד ברחוב"

ראש העיר בית שמש משה אבוטבול אמר בעקבות ההחלטה כי "השופט הבין את התמונה האמיתית, שבעצם חוץ משני הצדדים המתדיינים כאן, שהם עיריית בית שמש ומשרד החינוך, יש צד שלישי שהוא הילדות הקטנות שנאלצות ללמוד ברחוב על לא עוול בכפן".

"אני קורא למשרד החינוך להתעשת ולשתף פעולה עם העירייה למען כלל האוכלוסיות המתגוררות בעיר", הוסיף אבוטבול. "עוד לפני תחילת הדיון היום פגשתי את סמנכ"ל משרד החינוך תמיר בן משה ואנשיו, והצעתי להם להיפגש כבר היום אחרי הדיון, ללא כל קשר לתוצאותיו. כולנו מחויבים לילדים היקרים מכל המגזרים".

למרות דבריו, הודיעו הערב במשרד החינוך כי יעתרו לבית משפט המחוזי בירושלים נגד החלטת בית משפט השלום. "כזכור, יומיים לפני פתיחת שנת הלימודים ביצעה עיריית בית שמש מחטף כאשר פתחה באופן לא חוקי בית ספר לבנות במתחם בית הספר הממלכתי 'תרבויות ושפות'", נכתב בהודעת משרד החינוך. "המשרד רואה בהתנהגות הבריונית והבלתי לגיטימית של הרשות המקומית מהלך שיש לעצור אותו באופן מידי".

במשרד החינוך שבים ומבהירים כי צו הסגירה לבית הספר עומד בעינו.

חומה חוצצת בין התלמידים החילונים לחרדים

ביום שני השבוע, עם פתיחת שנת הלימודים, הופתעו תלמידי והורי בית הספר לגלות כי הקומה התחתונה של המבנה הופקעה לטובת תלמידות חרדיות, וכי בחצר בית הספר הוקמה חומה שחוצצת ומפרידה בין התלמידים החילונים לתלמידות החרדיות.

בעיריית בית שמש טענו שבשל מצוקת מבנים לא היתה ברירה אלא לבצע את הצעד הזה. במשרד החינוך הופתעו מהפרשה, וכאמור הוציאו צו מניעה לעיריית בית שמש ולבית הספר החרדי.