רגע קורע לב נרשם בהלווייתה של הזמרת המיתולוגית יפה ירקוני, כשהמשורר חיים גורי קרא את שירו, וסחף את הקהל בהתרגשות. אולי היה זה בעצם הספד לתקופה שלמה.

"ביד אחת אפשר לספור את בני דורי שנותרו בחיים, חלקם במוות הרועש של המלחמות ולרוב בזמן העובר בחוליים למיניהם, לפעמים אני נתקף בגעגועים לאחדים מהם", מספר גורי.

חתן פרס ישראל חיים גורי, הוא מאחד מעמודי התווך של השירה הישראלית. משורר סופר ועיתונאי, איש פלמ"ח, לחם במלחמות ישראל. גורי היה העיתונאי היחיד שישב במשך שנה מול תא הזכוכית שבו ישב אדולף אייכמן, וסיקר את המשפט.

"המדינה לוקה בשיגעון, וצריך לטפל בו"

כותרות העבר: רה"מ יצחק רבין נרצח (צילום: חדשות 2)
קרע זמני עם החבר מבית הספר | צילום: חדשות 2

שיר הרעות שנכתב בשלהי מלחמת העצמאות מזוהה יותר מכל עם ראש הממשלה שנרצח, יצחק רבין ז"ל. השניים למדו יחד בבית ספר כדורי ושירתו יחדיו בפלמ"ח. אחרי הסכם אוסלו כשרבין קידם את המשא ומתן עם סוריה, היה חיים גורי בין יוזמי קבוצה בתוך מפלגת העבודה שהתנגדה לנסיגה מהגולן.

רבין ראה במהלך זה הפניית עורף בוטה של מי שהעריך ואהב. "אני היום חושב שהוא כעס עליי אז", מספר המשורר, ונזכר במפגש שהתקיים בין השניים, שבו רבין זעם עליו ואמר: "מה אתה רוצה ממני?, תקדים סיני הורג אותי".

על השמחה הגדולה של הופעת ספרו החדש של גורי מעיבה דאגה עמוקה. "שריפת מסגדים זה פשע, זה חילול קודשי הדת האחרת", אומר גורי בעצב מהול בכעס. "זה מתחיל במסגדים וזה ייגמר באל אקצה". "המדינה לוקה בשיגעון", אומר גורי בזעם גדול. "פעולות תג המחיר, המצמידים טלאים צהובים לילדים, כל אלו משוגעים. ובשיגעון צריך לטפל". 

 רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק