כ-500 איש מתאבדים מדי שנה בישראל. למרות זאת, הערב (ה') נחשף במהדורה המרכזית כי הממשלה מעכבת תכנית לאומית שהייתה אמורה להילחם בתופעה ולהציל את חייהם של כ-100 בני אדם בשנה. אבל התכנית הזו הסתיימה לפני יותר משנה ומאז הממשלה לא מעבירה תקציבים כדי להוציאה אל הפועל.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

משתתפי קבוצת התמיכה "בשביל החיים" מכירים היטב את הכאב. ילדיהם הם צעירים ששמו קץ לחייהם, כשבדיעבד התברר כי הותירו שלטי אזהרה בכל מקום. "יש כאלה שהתעקשו עד מותם", אמרה דפני אסף, אמו של דורון ז"ל, "אבל הוכח שעם ידע והבנה ניתן למנוע התאבדויות. עובדה שישנן תכניות שמראות את זה".

מאז שהופעלה בצה"ל תכנית למניעת התאבדויות - ירד שיעור החיילים המתאבדים בחצי. תכנית ניסיונית שפעלה ארבע שנים ברמלה, רחובות וכפר כנא - צמצמה את שיעור ניסיונות ההתאבדות בכ-40%. הצלחת התכנית תורגמה לתכנית לאומית למניעת התאבדויות, אלא שהיא תקועה כבר שנה וחצי בשל חוסר תקציב.

"אנחנו בין המדינות הבודדות ב-OECD שאין לה תכנית לאומית כזאת. במקומות אחרים הורידו את מספר המתאבדים בשיעור של בין 20%-40%", ציין ד"ר אבשלום אדרת, יו"ר עמותת "בשביל החיים".

20% מהמתאבדים בישראל מדי שנה הם צעירים עד גיל 24. התכנית הלאומית, להערכת אנשי מקצוע, עשויה למנוע את מותם של 100 איש בשנה. אלא שמשרד הבריאות הוא הגוף היחיד שמקדם את התכנית כשיתר משרדי הממשלה מתחמקים.

"הוכח שאפשר למנוע התאבדויות" (צילום: חדשות 2)
"הוכח שאפשר למנוע התאבדויות" | צילום: חדשות 2

עלות תופעת ההתאבדויות - שני מיליארד שקלים בשנה

"תקציב משרד הרווחה לשנים 2013-2014 מושקע כולו בפעילויות רווחה חיוניות", כתב מנכ"ל המשרד. תשובה דומה ניתנה ממשרד הכלכלה, שם ציין עוזרו של השר בנט כי "היקף הקיצוץ האדיר בתקציב משרד הכלכלה אינו מאפשר לצערנו הקצאה ייעודית לנושא השנה". גם שר החינוך פירון לא מתחייב לתקצב התכנית שגובשה, כאמור, לפני כשנה וחצי.

ואם בכסף עסקינן, במשרד הבריאות חישבו את עלות תופעת ההתאבדויות בשנה, שסכומה נאמד בשני מיליארד שקלים. מנגד, הפעלת התכנית למניעת התאבדויות תעלה, על פי הערכות, כ-40 מיליון שקלים בלבד.

ממשרד החינוך נמסר בתגובה כי "ההשתתפות התקציבית של המשרד בתכנית הלאומית למניעת התאבדויות עומדת בעינה כמתוכנן".

במשרד הרווחה הדגישו כי "בשבוע הבא יקיים שר הרווחה פגישה עם השרים הרלוונטים על מנת לבחון שיתוף פעולה לקידום הנושא" ובמשרד הכלכלה אמרו כי "המכתב של עוזר השר מקורו בטעות. משרד הכלכלה מתקצב את התכנית ומקווה שגם המשרדים האחרים יכירו בחשיבותה ויעבירו לטובתה את התקציבים הדרושים".

עמותת "בשביל החיים" - 03-9640222