אילוסטרציה. למצולם אין קשר לכתבה (צילום: AP, חדשות)
אילוסטרציה | צילום: AP, חדשות

"התנהגותך מתאימה לחיה בגן חיות - ולא לבן אדם". תלמיד כיתה ט' בבית ספר תיכון דתי בתל אביב תובע את המחנך שלו, את מנהל בית הספר, את משרד החינוך ואת עיריית תל אביב, לאחר שלטענתו השפיל אותו המחנך מול תלמידים אחרים וחשף עליו פרטים אינטימיים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

התלמיד סובל מאסטמה, הפרעות קשב וריכוז ונוטל ריטלין. לאור העובדה שאביו לא ידע שהוא נוטל ריטלין, אמו ביקשה מהמורה שלו לתת לו את התרופה מדי בוקר ולא לספר על כך לתלמידים אחרים או לאב המשפחה.

לטענת התלמיד והוריו, שיתופה של האם את המורה בפרטים הפרטיים שלו הפכו למסכת השפלות. לטענת התלמיד, בהזדמנויות שונות וכל פעם שהתנהגותו לא מצאה חן בעיני המחנך, הוא אמר בין היתר את המשפטים הבאים: "גם ריטלין לא יעזור לך", "התנהגותך מתאימה לחיה בגן חיות ולא לבן אדם", "אתה ילד ללא חינוך - הורייך לא מחנכים אותך בבית?", "מקרה אבוד שום דבר לא יעזור לך" ועוד.

אין תמונה
עו"ד יניב גביש

התלמיד גרם לנזק בבית המורה

במקרה אחר לטענת ההורים, לאחר שהתלמיד שכח ספר תנ"ך בביתו הוא נענש על ידי המורה - שהשאיר אותו מספר שעות בתחומי בית הספר. לאחר שעבר הזמן, חיפש התלמיד את השרת - למרות שהמפתח לטענתו היה בידי המורה. לבסוף, המורה הסכים לקחת אותו לביתו כי הם שכנים, ולאחר שאסף חלק מילדיו אמר להם לכאורה: "זה אדם מהרחוב שאנחנו לא מכירים אותו".

"לא צריך להכביר מילים בדבר חומרתם של התבטאויות אלה של המורה כלפי התלמיד לעיני כל הכיתה", הדגיש פרקליטו של הנער עו"ד יניב גביש. לדברי עורך הדין, "לאחר שלאורך כל הדרך עד לביתו של התובע ולאחר שלל השפלות... בעודו סובל מהתקף האסטמה קשה וללא ריטלין, איבד התובע את שלוות נפשו בבית המורה וגרם נזק לרכוש".

באותו יום קיבלה אמו של התלמיד הודעה על כך שהוא מושעה מבית הספר - עד לעריכת שימוע בעניינו. בהמשך ולמרות בקשתם הוא הורחק לאלתר והועבר למוסד חינוכי אחר.

ההורים והתלמיד מבקשים כעת פיצוי של 75,000 שקלים על הפרה לכאורה של חוק זכויות התלמיד, רשלנות, הפרת חוק הגנת הפרטיות וחוק איסור לשון הרע. "המורה השפיל את התובע ולא השכיל לשמור לעצמו את האינפורמציה שהועברה אליו בסודיות", נטען בכתב התביעה. "בעקבות האירוע ירד דימויו העצמי, הוא מרבה להסתגר בחדרו וסובל מהתקפי אסטמה רבים". עוד צוין כי הוא הועבר לבית ספר פחות טוב וכי נאלץ להיפרד מסביבתו ומחבריו ללימודים.

ממשרד החינוך נמסר בתגובה כי "המשרד ילמד את כתב התביעה ויתייחס אליו במסגרת העתירה המשפטית".

לפניות לכתב: Matanh@ch2news.tv