שר החינוך גדעון סער קיים הבוקר תדרוך עיתונאים בתל אביב במהלכה הציג נתונים בנושא אלימות במוסדות החינוך בישראל. את מסיבת העיתונאים העברנו בשידור חי בחדשות 2 באינטרנט.

"ניכרת ירידה בשיעור התלמידים המדווחים על מקרי אלימות", פתח שר החינוך את דבריו בתדרוך העיתונאים. "נמשיך להיאבק באלימות ולהוריד את רמת האלימות. אנחנו עדים לכך שהחברה של היום מאוד אלימה - אנחנו רואים את זה בכביש, ברחובות, במערכת החינוך, במגרשי הכדורגל".

"המאמצים הנדרשים ממערכת החינוך הם כפולים - מחד לחנך אחרת ומאידך לשמור על ביטחונם של התלמידים ולהעניק להם תחושה שהם מוגנים", הוסיף השר. בהמשך ניתנה סקירה נרחבת מצד אנשי המשרד על מצב האלימות במערכת החינוך.

שורה של מקרים אלימים במערכת החינוך

בתקופה האחרונה עלו לכותרות שורה של מקרים בהם מורים ותלמידים מתלוננים על אלימות קשה בבתי הספר. כך למשל, הנתונים היבשים מצביעים על כך שכ-5% מהמורים בבתי הספר היסודיים מאוימים באלימות על ידי התלמידים. מדובר בכ-3,000-4,000 מורים. לפני כחודש חשפנו במהדורה המרכזית עדותה של מורה שתיארה סיוט בבית הספר.

"בחודשיים האחרונים נפגעתי לא פעם אחת", היא סיפרה - והרחיבה: "השליכו לעברי כיסאות. היו שולחנות שניסיתי להדוף כדי שלא ייפגעו בילדים - אז הם פגעו בי. היה ילד שבעט את הדלת בעוצמה רבה כך שהיא פגעה בי פיזית. יש לכך כרגע השלכות רפואיות, אבל אני מרגישה שזה בעיקר פגע בי בפנים".

הנזק שנגרם לאותה המורה לא התבטא רק במישור הגופני, אלא גם בזה הנפשי. "זה הגיע למצב כזה שהחרדות היומיומיות פשוט הביאו אותי לקחת כדורים", היא סיפרה. "אני מגיעה לבית הספר עם כדור הרגעה כי יש לי חרדות עצומות מהמחשבה על איך ייגמר היום".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק