מערך האופניים להשכרה. לא בכיפור (צילום: עיריית תל אביב)
מערך האופניים להשכרה. לא בכיפור | צילום: עיריית תל אביב

"חג האופניים" - לא בתל אביב: עיריית תל אביב הודיעה הערב כי במהלך צום יום הכיפורים היא תסגור את מערך השכרת האופניים העירוני והוא לא יהיה זמין ללקוחותיה. ההחלטה התקבלה בעקבות לחץ שהפעילו חברי סיעת ש"ס במועצת העיר.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק 

בהודעת העירייה נכתב כי "יום הכיפורים הוא יום מיוחד המייחד את מדינת ישראל מכל האומות והוא יום אחד בשנה שבו באופן וולונטרי עם ישראל לא נוסע ברכב. בשל העובדה שהפעלת מערך השכרת האופניים מצריכה העסקת מוקדנים והנעת כלי רכב ברחבי העיר, החליטה העירייה שלא להשכיר אופניים במהלך יום הכיפורים והמערך ישוב לפעילות עם סיום הצום".

"מוקד שירות הלקוחות יפסיק לעבוד שלוש שעות לפני כניסת הצום, שירות ההשכרה יופסק שעתיים לפני תחילת הצום - וישוב לפעול שעתיים לאחר סיומו", נמסר הערב בהודעת העירייה.

"מערך השכרת האופניים זמין 364 ימים בשנה...הוא פועל בשבתות וחגים, למעט יום הכיפורים, מתוך תפיסת עולם כי גם בימים אלו יש לתת את השירות החשוב הזה", נכתב עוד.

יום כיפור, ארכיון (צילום: רויטרס)
אופניים ביום כיפור? לא בת"א | צילום: רויטרס

"זאת כפייה דתית ופגיעה בסטטוס קוו"

בצד השמאלי של המפה, כצפוי, זועמים על ההחלטה. ח"כ ד"ר דב חנין (חד"ש), שהתמודד מול רון חולדאי על ראשות העיר תל אביב בבחירות האחרונות, אמר בשיחה עם חדשות 2 באינטרנט כי "האופניים הם חלק מהתרבות של יום הכיפורים הישראלי. ציבור גדול בתל אביב נשען היום על אופניים עירוניות, שאת הזכות להשתמש בהם בכל ימות השנה רכש לפני יום כיפור".

"ההחלטה לשלול מאנשים את האפשרות להשתמש באופניים עירוניות ביום כיפור היא בגדר של כפייה דתית וגם פגיעה בסטטוס קוו הכל כך מרשים והכל כך מיוחד שמתקיים בעיר תל אביב ביום כיפור", הוסיף ח"כ חנין. "כמי שמעוניין לשמור על אופיו הייחודי של יום כיפור, כיום ללא מכוניות, יום של תנועה שקטה ברגל ובאופניים, אני קורא לעירייה להתעשת ולשנות את ההחלטה הבעייתית הזאת".