לפני שנה וחצי יצאו תלמידי כיתות י"א מהצפון לטיול באחד מנחלי הערבה. באחת הנקודות הקשות למעבר נפל התלמיד יפתח ספיר ז"ל מגובה של 17 מטרים ונהרג. מאז מנסים הוריו להבין מה בדיוק קרה שם ודוח של משרד החינוך, שנמסר להם השבוע, חושף שורה ארוכה של כשלים - הנוגעים לכל הטיולים של מערכת החינוך בארץ.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

האסון של משפחת ספיר קרה במקום המועדף על בנם יפתח. בגובה, מול נופי הערבה במצוק של נחל תחמסון - הוא נפל אל מותו. "אני רק חושבת איך הוא זעק, צעק וניסה להגן על עצמו. הוא ביקש שמישהו יעזור לו - ולא היה", אמרה אמו, גלי.

עשרה ימים לאחר האסון חזרו ההורים לשטח - אל נקודת הנפילה. הם רצו לנסות ולהבין כיצד קיפח בנם את חייו. כאן גם גילו שהטיול שהודגם להורים שונה מהגדרתו הרשמית. כל תזוזה של תלמיד במקום תגבה מחיר יקר. "לא ניתן בכלל לעבור פה", אמר אביו של יפתח. "יש פה מעבר צר של 20 סנטימטר בערך".

"זו סכנת נפשות", הוסיפה האם. "זה מסלול שכשאתה עובר בו אתה נאחז צמוד לקיר. כמה צמוד לקיר אתה יכול ללכת כשעליך יש תרמיל?", תהתה. "מי שחתם על המסלול חטא לשליחותו. הייתה פה רשלנות גרידא".

דוח הוועדה: "לא מתקיים הליך אישור בטיחותי למסלולים"

לא מדובר רק בתחושה של אם. ועדה שהקים משרד החינוך מצאה שורה של כשלים באירוע. בשבוע שעבר הגיעו בכירי המשרד אל בית משפחת ספיר. "הציבו עוזרים לאורך המסלול. גם ילדים וגם מלווים", אמרה נציגת המשרד. אלא שנציג המשפחה עימת אותה עם העובדה שחוזר מנכ"ל קובע כי מבוגר הוא זה שאמור לעזור לתלמידים.

"יש הרגשה שהמוסדות האחראים על תכנוני טיולים לא עושים את עבודתם כמו שצריך", ציין אבי, אביו של יפתח ז"ל. "בתי הספר לא עושים בעצמם בדיקה. הם סומכים על אישור ביטחוני של משרד החינוך ולוקחים את זה כאישור בטיחותי". עכשיו, שנה וחצי אחרי האסון מתברר שבית הספר של יפתח לא ערך סיור מקדים בשטח, כמתחייב, ורשת שדה בוקר שלחה מדריכים ללא הסמכה מתאימה.

כולם סמכו על סימוני החברה להגנת הטבע - וזו כבר סגרה את המסלול למטיילים בשנת 2005 - אחרי שתלמידה נפצעה באותה נקודה. "הכתובת הייתה על הקיר. הם בחרו להתעלם ממנה", אמר ערן בקר, פרקליטה של המשפחה. והנה המסקנה המדאגיה ביותר של הוועדה - שרלוונטית לבטיחות של יותר ממיליון תלמידים: "במצב הנוכחי לא מתקיים הליך פורמלי של הוצאת אישור בטיחותי למסלולים שבהם מטיילים תלמידי מערכת החינוך".

תגובת משרד החינוך: "המשרד מביע צער עמוק על האירוע הטרגי. דוח הבדיקה הוגש להורים והמשרד פועל ליישום המלצות הוועדה. אתמול הוגשה תביעה בנושא והמשרד ישיב כמקובל בבית המשפט".

תגובת מדרשת שדה בוקר: א"נו משתתפים בצער המשפחה. טרם קיבלנו את ממצאי דוחות הבדיקה של הגורמים המוסמכים. עם קבלת הדוחות, נלמד אותם ונגיב בהתאם".

תגובת החברה להגנת הטבע: "החברה היא עמותה שאינה הגורם המחליט על פתיחת מסלול כזה או אחר. הגורם הרלוונטי הוא משרד החינוך".