תלמידי ישראל ייהנו בשנתיים הקרובות מגידול משמעותי בתקציב החינוך, בעקבות אישור תקציב המדינה לשנים 2011-2012 שאושר בכנסת - אלא שלא כולם ייהנו ממנו באופן שווה, כך עולה מנתונים שאספה עמותת חדו"ש (חופש דת ושיוויון) מעיון בחוברת התקציב.

בעוד שהתלמידים במערכת החינוך הממלכתי יזכו לתוספת של אחוזים בודדים, במערכת החינוך התורני -שבה לא לומדים את מקצועות הליב"ה - יזכו לגידול משמעותי של 12%. מדובר בסעיף התקציב הקרוי "החינוך העצמאי והמוכר", שכולל את החינוך היסודי החרדי לבנים ולבנות וכן את החינוך העל-יסודי לבנות.

עיון בחוברת התקציב מגלה את החלוקה הפנימית בתוך התוספת לתקציב החינוך, וכולל את הסעיף התקציב הקרוי "החינוך העצמאי והמוכר". הוא כולל את התקציבים של רשתות החינוך העצמאי של אגודת ישראל, מעין החינוך התורני של ש"ס וכן את תלמודי התורה החרדים (כולל מוסדות הפטור).

"אין גבול למחיר שהממשלה מוכנה לשלם"

לא רק לימודי תורה במוסדות החרדיים (צילום: רויטרס)
"הממשלה מספסרת בעתיד ילדינו" | צילום: רויטרס

לדברי עמותת חדו"ש, בשנת 2010 עמד תקציב החינוך העצמאי והמוכר על 1.55 מיליארד והוא מזנק בתקציב 2011 ל-1.734 מיליארד. זהו גידול של 182 מיליון שקלים וקרוב ל-12%. הגידול המשמעותי ביותר נרשם בתקציב רשת מעיין החינוך התורני של ש"ס מ-298 מיליון ל-357 מיליון. תקציב החינוך העצמאי של אגודת ישראל יגדל אף הוא ב-64 מיליון שקלים מ-824 מיליון ל-888, גידול של 8%.

"אין גבול למחיר שהממשלה מוכנה לשלם כדי להבטיח עוד כמה חודשי שלטון". אמר מנכ"ל עמותת חדו"ש, הרב עו"ד אורי רגב. "כל ילד שעובר מחינוך ממלכתי או ממלכתי דתי לחינוך חרדי עובר ממסלול של ליב"ה, צבא ועבודה למסלול של השתמטות מליב"ה, השתמטות מצבא והשתמטות מעבודה. לכן תוספת המימון לחינוך החרדי היא השקעה בהרס המשק והצבא וספסרות בעתיד ילדינו. הציבור רוצה בשוויון ובחופש הדת והמצפון, אבל הוא מקבל במקום זה מכירת חיסול של כבודו וזכויותיו והזרמת כספי המיסים שלו להתחרדות החינוך".

הערב: הפגנת הסטודנטים נגד תוספת התקציב לאברכים

ממשרד החינוך נמסר בתגובה כי התוספת משקפת את הגידול הטבעי במספר התלמידים בשנתיים האחרונות. כיוון שלא היו נתונים לגבי הגידול הטבעי הצפוי, המשרד כלל את בסיס הגידול הטבעי. עוד ציינו כי בתקציב המדובר, יש גידול בתקציב החינוך הממלכתי במסגרת תכנית היעדים של משרד החינוך וקיצוץ קל (21 מיליון שקל) בתקציב רשתות החינוך החרדי, למוסדות שלא קיימו לימודי ליב"ה כנדרש.

במקביל לדיון על ההטבות לתלמידי הישיבות שחברי הסיעות החרדיות מנסות להעביר בממשלה, תיערך הערב הפגנת ענק של הסטודנטים בירושלים. בארגוני הסטודנטים מצפים לאלפים שיגיעו הערב לבירה מרחבי הארץ להפגנה המונית נגד מה זכה לכינוי "חוק האברכים".

אמש הצטרף למאבק נשיא האוניברסיטה העברית, פרופסור מנחם בן ששון, שקרא לסטודנטים להגיע להפגנה שתיערך נגד חוק האברכים, ואף הודיע כי הלימודים באוניברסיטה העברית יסתיימו בשעה 18:00 על מנת לאפשר לתלמידים להגיע להפגנה. "אנחנו יוצאים, מורים ותלמידים יחד, כדי לומר דבר ברור בעניין החינוך בישראל", אמר הבוקר בן ששון בשיחה עם חדשות 2.

לדבריו, ההקצאה הממשלתית קשורה קשר בל ינתק למעמד ההשכלה הגבוה. אתמול ניסו הסטודנטים להשאיר את המאבק בתודעה. באוניברסיטת תל אביב הובערו צמיגים על גג הבניין. גם בבאר שבע ובירושלים נערכו הפגנות ועשרות סטודנטים יצאו בקריאה להשוות את מלגות הסטודנטים לקצבאות האברכים.  

רוצים לקבל עוד עדכונים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק