פעשקעוויל, להסיר מכשול (צילום: יוסי זילברמן, חדשות 2)
מודעות נגד "די וי די" במאה שערים | צילום: יוסי זילברמן, חדשות 2

אירועי החנוכה מציפים את הארץ, כמעט כל זאטוט גורר את אבא ואמא לאולם הקרוב לביתו לחזות בגיבוריו על המרקע או על הבמה מפזזים ושרים. אך בעוד שבציבור החילוני עניין הבילויים בחנוכה הפך כבר למסורת, הציבור החרדי מנסה בעל כורחו למנוע זליגה של טכנולוגיות חדשות וסממנים "חילוניים" לחברה המסוגרת בדרך כלל.

במודעות שנתלו לאחרונה בשכונת מאה שערים בירושלים, נדמה כי לראשונה ישנה התייחסות טכנולוגית לאביזרים שהפכו למצרך זול יחסית ובהישג ידם של חרדים רבים: מכשירי ה-DVD ומכשירי MP-4 ניידים.

באחת המודעות שמתפרסמות בשכונה נכתב: "הננו בזה להעיר את ליבם של ההורים והמחנכים האמונים על חינוך דור העתיד לתורה וקדושה... השטן ממציא חדשים לבקרים מכשולים וכלים מכלים שונים בשם "אם פי 4" וכן נגני "די וי די" וכדומה המאפשרים לראות בהם סרטים וכו', אשר נאסרו באיסור עולם על ידי כל גדולי ישראל".

עוד נכתב בפשקוויל: "אשר על כן באנו בזה להזהיר גדולים על הקטנים שלא ימצא כלי זה בידי מאן דהו בין גדול ובין קטן, ושלא ישתמשו בו בשום אופן ועל החנויות להיזהר שלא למוכרו". במודעות נוספות מזכירים בכירי העדה החרדית כי חל איסור על צפייה בסרטים: "אסור לחזות בהקרנת סרטים באיזה צורה ואופן שהוא" ומדגישים כי אפילו סרטים בשפה היידית, השפה המדוברת בשכונות החרדיות באזור, לא יתקבלו בברכה.

"סרטים שמקורם רפש וטומאה"

פעשקעוויל, להסיר מכשול (צילום: יוסי זילברמן, חדשות 2)
אסור לראות סרטים מכל סוג | צילום: יוסי זילברמן, חדשות 2

בעדה החרדית מכנים את תופעת הצפייה בסרטים "סרטים שמקורם ממקום רפש וטומאה" ומדגישים זאת במיוחד לנוכח החג החל בימים אלה, "על הכל בימי החנוכה המיוחדים להתעלות מיוחדת ברוחניות". במיוחד לאור קריאות רבנים לאחרונה להחרים את האינטרנט והקמת ה"מלשינון" השכונתי במאה שערים, יש תחושת קרב מאסף מול המודרניות שמגיעה גם לציבורים שעד כה פסחו עליה.

השינויים מפתים רבים מן הצעירים להיפתח לעולם נוסף. ככל הנראה לא מדובר בעניין של חזרה בשאלה המונית אך פעילות האינטרנט הענפה בתקופה האחרונה, יחד עם צריכת טכנולוגיה חדישה כמו נגני סרטים מעידה על תזוזה מסוימת, מבורכת או לא, זה כבר בעייני המתבונן.

 

רגע לפני שהעשור מסתיים, בואו לבחור את אישיות העשור שלכם!! הצביעו בסקר המפורסם בדף האוהדים של חדשות 2 בפייסבוק.