כך נשמע העימות בין המרצה לסטודנט (צילום: אוניברסיטת בר אילן)
חתמו על תקנון. בר אילן | צילום: אוניברסיטת בר אילן

סערה באוניברסיטת בר אילן: סטודנט שסירב לחבוש כיפה במהלך שיעור הורחק על ידי המרצה. בעקבות העונש, כתב הסטודנט הזועם תגובה בעמוד הפייסבוק של האוניברסיטה ועורר ויכוח ברחבי הקמפוס.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

"איך זה ייתכן שמרצה מרחיק סטודנט מהכיתה?", שאל חברו של הסטודנט המורחק, זהר בן-שטח, בעמוד הפייסבוק, "משום שהסטודנט לא רוצה לחבוש כיפה והאוניברסיטה מגבה אותו?". סיפורו של הסטודנט גרם לזעם רב בקרב הסטודנטים החילוניים באוניברסיטה, שטענו כי הדרישה לחבוש כיפה בשיעור אינה מתיישבת עם דעותיהם ומדובר בכפייה דתית.

על פי תקנון האוניברסיטה, נדרשים הסטודנטים לחתום על התחייבות לחבוש כיפה במהלך שיעורי יסוד ביהדות עם כניסתם ללימודים במוסד. מרבית הסטודנטים, גם החילוניים שבהם, מחויבים להשתתף בשיעורים אלה כחלק מהקורסים אותם הם לומדים ומשום כך הם גם מחויבים לחבוש כיפה במהלכם.

 

"הדרישה לא מתיישבת עם השקפתם של הסטודנטים החילוניים"

אין תמונה
"לא מתיישב עם השקפותינו". התגובות בעמוד

המרצה, הרב ד"ר חיים טלבי, הודיע לתלמידיו בתחילת השנה כי הסטודנטים שלוקחים חלק בקורסים אותם הוא מעביר, מחויבים לחבוש כיפה לראשם, חילוניים ודתיים כאחד. "צריך לבדוק עם המרצה את הסוגיה ולבטל את החובה הזו, שהרי ברור שלא מתיישבת עם השקפותיהם של מרבית הסטודנטים החילוניים בבר אילן", הוסיף בן שטח בתגובתו.

מאוניברסיטת בר אילן נמסר בתגובה: "על פי תקנון האוניברסיטה, סטודנטים גברים מחוייבים לחבוש כיפה בשיעורי יסוד ביהדות. בהתקבלם ללימודים, הסטודנטים חותמים על התחייבות לכבד את תקנות המקום ובכלל זה חבישת כיפה. החובה לחבוש כיפה בשיעורים שבהם נלמדים טקסטים דתיים נועדה לכבד את המסורת ואת הערכים היהודיים של המוסד".

באוניברסיטה הוסיפו כי "הסטודנט שבו מדובר סרב לחבוש כיפה בהפגנתיות ודרש מן המרצה לדבר איתו שלא במועד לקבלת קהל. המרצה, ד"ר טלבי, הביע נכונות לשוחח עם הסטודנט בשעות הקבלה. יצויין כי אין זו הפעם הראשונה שסטודנטים מבקשים שלא לחבוש כיפה. במקרים כאלה יש הידברות עם הסטודנטים ונעשה מאמץ למצוא הסדר שיאפשר להם ללמוד בשיעורים שאין הקפדה על חבישת כיפה".