מורה הוכה בצפת. אילוסטרציה (צילום: רויטרס)
"בא לי לרסס את הילדים". מיומנו של מורה בישראל. (אילוסטרציה) | צילום: רויטרס

"התחושה שלי בסוף יום הלימודים הקודם הייתה שבא לי להיכנס לכיתה בשיעור הבא עם תת מקלע, לרסס קצת - ואז יהיה שקט", כך כתב ע', מורה למתמטיקה בחטיבת ביניים, בבלוג "מיומנו של מורה מתחיל", אותו פתח כדי לתעד את חוויותיו בתקופה הקצרה בה שימש כמורה. את הידיעה מביא הבוקר עיתון "הארץ".

בבלוג, שהפך לפופולרי במיוחד בקרב מורים ותלמידים בישראל, לא חסך המורה ע' ב"מחמאות" לתלמידיו. ע', שהתפטר במרץ האחרון מתפקידו כמורה, העלה ביומן הרשת סיפורים רבים שמטרידים מורים חדשים וותיקים כאחד: תלמידים שעושים רעש באמצע השיעור, מפריעים, מתחצפים ואפילו משחקים כדורגל בתוך הכיתה.

מיומנו של מורה (צילום: אתר מורה חדש)
הבלוג של ע'. צילום מסך | צילום: אתר מורה חדש

"אתם בושה לבית הספר ולמערכת החינוך"

כך לדוגמה הקטע הבא מתוך הבלוג: "לקפוץ למים אפשר, אבל לשחות זה כבר סיפור אחר. הילדים עשו לי את המוות. הם לא ממש עומדים כשאני נכנס, ולמען האמת, הם בקושי שמו לב לנוכחותי. גם ארסנל העונשים לא ממש הרתיע אותם".

"סיימתי את היום מותש ומדוכא", ממשיך המורה המתוסכל. "כלום לא עבד, כמעט כלום לא נלמד. אני ממש אובד עצות כרגע. אם מדד הבלגן הוא 10, אז כעת אנחנו מדברים על מדד של 200-100: ילדים צועקים, מסתובבים בכיתה, רבים, ומשחקים כדורגל בכיתה. כן, בכיתה".

כעבור כמה ימים הוא ערך לכיתה בוחן במתמטיקה, שאחריו כתב: "אתם בושה לבית הספר ולמערכת החינוך. אתם יכולים להשיג הרבה דברים עם החיוך היפה והנחמד שלכם - שיהיה מחשבון במבחן, שיהיו פחות שיעורי בית, ששיעורי הבית לא יהיו להגשה, שאני ארחם בציונים ושהמשקל של הבוחן בציון הסופי יהיה נמוך. אז תקבלו ציון טוב ואולי אפילו תעברו את הבגרות כי משרד החינוך יוריד את הרמה של הבחינה, יהיה מועד ג' עם תשובות פתוחות ויהיה מותר להשתמש במחשבים ניידים. אבל מתמטיקה לא תדעו".

המנהלת אמרה: "חפש השתלמויות בגוגל"

המורה לא חוסך את חיצי הביקורת גם כלפי הנהלת בית הספר ומשרד החינוך, אשר אפשרו לו להתחיל את עבודתו כמורה מבלי שסיים תואר בחינוך או אפילו לימודי תעודת הוראה. כאשר פנה ע' אל המנהלת בטענה שאין לו את ההסמכה הנדרשת, היא ייעצה לו "לחפש השתלמויות בגוגל".

לאחר שמונה חודשים במערכת החינוך החליט המורה לפרוש מהמקצוע בתום קריירה קצרה מאוד, והסביר את צעדיו בבלוג: "אני פשוט מתמוטט, נפשית ופיזית, הלחץ הוא בלתי נסבל. אין לי כוח לזה. בסך הכל רציתי ללמד מתמטיקה ואני מוצא את עצמי מנקה אחרי ילדים בני 15-13 שמחרבנים לעצמם במכנסיים. הייתי בטוח שברגע שאצליח להשתלט על הכיתה, כל השמרטפות הזו תהיה מאחורי. עכשיו אני מבין שכל הזמן צריך לתחזק את הדרעק הזה".

מכתיבת הבלוג, לעומת זאת, הוא לא פרש. "בואו ניזכר למה באתי?" מסכם ע' את תקופתו כמורה בשאלה. "עבודה רגועה עם שעות נוחות, קרוב לבית. עבודה רגועה ושעות נוחות? שטויות".

תלמידים חיבלו בכיסא המורה וצילמו נפילתה

תלמידה התלוננה: המורה קראה לי מעיין חודדה

תלמידים התפרעו בגלל טיול שנתי