אדם ורטה יכול לנשום לרווחה: אחרי השימוע השני שהתקיים היום (ה') למורה שהשמיע "עמדות שמאלניות" בכיתה בקריית טבעון, החליטה הנהלת רשת התיכונים "אורט" שלא לפטרו - אלא לתת לו לשוב לעבודתו עם התראה בלבד.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

ההחלטה מתבססת על התנצלותו הבוקר של ורטה בפני התלמידה ספיר סבח, ועל העובדה כי חזר בו מחלק מאמירותיו - בעיקר לגבי מוסריות צה"ל ועמדת אורט בנושא הגיוס - והבהיר את אמירותיו האחרות.

עם זאת, לנוכח העובדה כי מדובר באירוע שלישי בין המורה לתלמידה, הוחלט לתת התראה למורה לבל יישנה הדבר. מנכ"ל רשת אורט צבי פלג הסביר: "‫אנו מחויבים לקיים שיח שוויוני ופלורליסטי שמכבד את קשת הדעות בציבור הישראלי, ולעודד חשיבה ביקורתית של תלמידי הרשת תוך הצגה של כלל הדעות והאפשרויות".

"דווקא משום כך, אין מקום לכפיה של עמדה אישית כזו או אחרת על עמדה אישית נוגדת", הוסיף פלג, "במיוחד כאשר המדובר ביחסים של דמות סמכותית חינוכית על התלמידים".‬ 

הפגנת תמיכה בורטה, ארכיון (צילום: עזרי עמרם, חדשות 2)
הבעת תמיכה בורטה מחוץ לשימוע הערב | צילום: עזרי עמרם, חדשות 2

ורטה אחרי השימוע: "קורא למורים להשמיע דעתם בלי פחד"

מנכ"ל רשת אורט הדגיש כי "מתוך רגישות גבוהה לנקודות המחלוקת וחיפוש אחר המחבר והמאחד ולא המפריד", הוסיף פלג, "לא נסכים להבעת דעות קיצוניות אישיות על ידי ציבור המורים והמנהלים ולא הבאת האני האישי לכיתת הלימוד, אלא אך ורק בהצגה רחבה של כלל הדעות, תוך כיבוד מלא ושוויוני בעת הצגתן. בוודאי שלא נסכים שכאשר תלמידים מביעים דעות שונות מאלה של המורה הם ינזפו או יושמו ללעג".

מוקדם יותר היום התייצב ורטה לשימוע נוסף בעניינו, לאחר שאחת מתלמידותיו התלוננה על עמדות שהביע בדבר מוסריותו של צה"ל במהלך שיעור. "אני מפציר במורים שיביעו את דעתם שוב ושוב ללא פחד", קרא המורה בצאתו מהשימוע. "רק כך נצליח לייצר מורים ערכיים, מעולים".

"למידה משמעותית כרוכה בזה שמורים יביעו את דעתם, כמובן, תוך יצירת אווירה פלורליסטית בכיתה שמכבדת את כל הדעות", הדגיש ורטה, שביקש להודות לתלמידיו: "הם גאוותי וכל המאבק הזה הוא למענם".