הפגנת חרדים (צילום: רויטרס)
השפעה חרדית מוגזמת? צילום ארכיון | צילום: רויטרס

כשברקע "מלחמות השבת" בבירה, שגלשו לא פעם בחודשים האחרונים גם לאלימות, מתפרסמים נתונים מעניינים על דעותיו של הציבור הישראלי בנושאי דת ומדינה ועל יחסי חילונים-חרדים בישראל. סקר מיוחד שערך מכון סמית קובע כי ללא פחות מ-63% מהציבור היהודי בישראל (דתיים וחילונים כאחד) מפריע השפעת המפלגות החרדיות בכנסת.

נושא הפטור משירות צבאי לבחורי ישיבות הביא אף הוא לנתונים מפתיעים. לא פחות מ-84% מתנגדים לפטור "תורתו אמונתו" שניתן לאברכים. 71% מהמשיבים תומכים בהקטנת המימון הממשלתי לישיבות, 33% מציעים לחייב בחורי ישיבות בשירות לאומי, ו-31% דורשים אף לגייס את כולם גם לשירות סדיר.

64% מהציבור תומך בנישואים אזרחיים

חתונה הפכה לקטטה. אילוסטרציה (צילום: רויטרס)
רוצים גם חתונה אחרת. צילום ארכיון | צילום: רויטרס

הסקר מצביע על כך שהמתח בין דתיים לחרדים נמצא בדרגת חשיבות גבוהה מאוד אצל רוב הציבור. למעשה, המתח גובר גם על מתחים לא פחות מוכרים בחברה הישראלית - בין ימין לשמאל ובין עשירים לעניים.

83% מציבור היהודים סבור כי יש לקיים בישראל חופש דת ומצפון. נתונים אלו משתקפים היטב גם בשאלת הנישואים האזרחיים, כאשר 64% מהמשיבים תומכים במתן חלופה לנישואים הרבניים.

"הממצאים מוכיחים שרוב הציבור הישראלי סבור שהגיע הזמן לטיפול שורש בנושאי חופש הדת והשוויון בנטל", אמר יוזם המחקר, הרב אורי רגב העומד בראש עמותת חדו"ש. "המחקר מוכיח שאין לגיטימציה למדיניות הסחר בזכויות הציבור בתחום הדת והמדינה, הציבור אינו משלים עם הפוליטיזציה של הדת על חשבונו".

הסקר נערך בקרב 1,200 איש בקרב האוכלוסיה היהודית הבוגרת. חשוב לציין כי יוזמי הסקר אינם נטולי אינטרסים: את הסקר הזמינה עמותה חדשה בשם חדו"ש, עמותה הקוראת לחופש דת ושוויון.

הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק