חזרה בתשובה (צילום: אילוסטרציה)
מי קובע מי יהודי? | צילום: אילוסטרציה

מי קובע מיהו יהודי? עיתון "הארץ" מפרסם הבוקר דברים קשים שנאמרו אמש על עולים חדשים בכנס רבנים בינלאומי שנערך בירושלים, על ידי גורמים רשמיים, בהם רבנים ראשיים ורבני ערים.

הרב אברהם שרמן יצא נגד עולים חדשים המבקשים להתקבל כיהודים על פי ההלכה, וקבע כי הם "ברובם המכריע גויים שרוצים להתגייר מתוך אינטרסים". שרמן לא חסך בביקורת גם כלפי הרבנים האורתודוקסים שמבקשים לגייר אותם וטען כי אותם רבנים לוקים ב"מבט מעוות ומזויף, חוסר הבנה של ההלכה".

הרב שרמן חולל בעבר סערה בעולם הגיור כשפסק דין שכתב, פסל אלפי גיורים שנערכו בבית הדין הממלכתי לגיור. במהלך הכנס הסביר הרב באריכות את העמדה החרדית ביחס ל-320 אלף הישראלים שאינם יהודים על פי ההלכה, השוללת את גיורם בכלל. לדבריו, "אין שום היגיון לומר שעשרות אלפי גויים שגדלו על כפירה, שנאת דת, ליברליזם, קומוניזם, סוציאליזם - פתאום יכולים לעבור מהפך עמוק בנפשם. אין מציאות כזאת".

"כשהעולים רוצים להינשא - הם יעשו הכל כדי לרמות"

דבריו של הרב שרמן לא נפלו על אזניים ערלות. במשך שלושה ימים בהם נערך הכנס נשמעו טענות קשות כלפי אוכלוסיית המתגיירים ובמיוחד כלפי העולים החדשים מחבר המדינות. הרב יוסף שיינין, הרב הראשי של אשדוד, התייחס שלשום לעולים מחבר המדינות ואמר כי "כשיש להם רצון להינשא - הם יעשו כל מה שאפשר כדי לרמות. הם בחזקת רמאים".

את הוועידה "לביצור חומות הגיור" ערך הארגון החרדי "נצח משפחת ישראל", שאירח במלון ענבל בבירה במשך שלושה ימים את מאות המשתתפים מישראל ומחו"ל. מי שבחר לא להשתתף באירוע היה הרב שלמה עמאר, שאמנם הוזמן להשתתף בוועידה, אך בחר להחרים אותו הפעם. למרות היעדרותו נשמעו קריאות נגדו מצד כל הדוברים המרכזיים בכנס שיצאו נגד מדיניות הגיור הממלכתית, ומקצתם כיוונו אישית לסמכות ההלכתית הבכירה שמאחורי מערך הגיור - הרב עמאר.