במהלך השנה האחרונה מובילה חטיבת האבטחה של המשטרה עבודת מטה יסודית, בשיתוף משרדי החינוך והפנים והמרכז לשלטון המקומי, שמטרתה בחינת היעילות של התקנת טלוויזיות במעגל סגור בבתי הספר.

כבר בשנת הלימודים הקרובה יחל פיילוט של הצבת מצלמות המחוברות למשטרה ב-12 בתי ספר שונים ברחבי הארץ – כך הודיע היום נציג המשטרה בדיון בוועדת החינוך של הכנסת.

בתי הספר שישתתפו בפיילוט נמצאים ביישובים הבאים: מודיעין, בת ים, אריאל, זכרון יעקב, אור יהודה, אפרת, קרית גת, דימונה, טירת הכרמל, מעלות-תרשיחא וירכא.

מטרת הצבת המצלמות, לטענת המשטרה, היא לתת מענה לאיומים בתחום החבלני והפלילי בתוך שטח מוסדות החינוך בישראל. הצבת מצלמות האבטחה מצטרפת לשורה של צעדים שנוקטת המשטרה לשיפור האבטחה בבתי הספר, בהם ציוד המאבטחים בתרסיסי גז פלפל וכדומה.

סער: "המדיניות ברורה - אפס סובלנות לאלימות"

שר החינוך גדעון סער התייחס להצבת מצלמות כדרך למלחמה באלימות הגואה בבתי הספר כבר בינואר שעבר, בראיון לתכניתנו "פגוש את העיתונות".

"המדיניות שלנו ברורה", אמר סער, "הלכנו עם מדיניות של אפס סובלנות לאלימות, יש הגדרות ברורות לבתי הספר. במרכז התפיסה שלנו נמצאים המוגנות של הילדים והיכולת שלהם ללמוד".

"יש כבר שימוש בכלים שנתנו, לדוגמה - הרחקת תלמיד לצמיתות בעקבות אירועים חמורים", כך לדברי שר החינוך. "בבאר שבע תלמיד דקר תלמיד אחר בסכין יפני באמצע השיעור - פעם זה היה תהליך של שבועות, היום זה שונה, הוא הושעה מיד מהלימודים. המנהלים והמורים יודעים שיש להם גיבוי".

"יש הרבה מאוד מהלכים שאנחנו שוקלים ברצינות, בין היתר: בבתי ספר אלימים יהיו מצלמות במסדרונות, יהיה ייעוץ להורים כיצד לשים גבולות לילדים", חושף שר החינוך. בנוסף הוא אומר: "נענה גם למימד הרגשי באמצעות ייעוץ פסיכולוגי - יש בעיה של מצוקת כח אדם אבל זה תחום חשוב מאד לטיפול".