ארכיון (צילום: רויטרס)
ממתקים - OUT. ירקות - IN | צילום: רויטרס

ממתקים וחטיפים - OUT, תפוחים ותמרים - IN. הבוקר התחיל בכמה בתי הספר היסודיים ברחבי הארץ פרויקט חלוקת ירקות ופירות חינם בזמן הפסקת האוכל, שיזמו משרדי החינוך והבריאות.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

במסגרת התכנית הלאומית לקידום אורח חיים פעיל ובריא יזם משרד החקלאות, בשיתוף עם משרדי החינוך והבריאות ומועצת הצמחים, פרויקט חדש לעידוד צריכת ירקות ופירות טריים.

הפרויקט, כך מקווים במערכת החינוך, יקנה לתלמידים הרגלים נכונים ויסייע להילחם בתופעת ההשמנה בקרב ילדים ומבוגרים. השלב הראשון בתכנית הוא פיילוט שנערך בתשעה בתי ספר יסודיים בכיתות א' עד ו' בחולון ובטורעאן, במסגרתו יחולקו ירקות ופירות טריים, פעמיים בשבוע בשעת ארוחת העשר ובנוכחות של מורה בכיתה. הוא מתוכנן להימשך 4 חודשים, עד סוף שנת הלימודים הנוכחית.

על פי נתונים שנאספו במשרד החקלאות, בהתבסס על הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, בעשור האחרון חלה התגברה התופעה של עודף משקל והשמנת יתר בקרב ילדים הנובעת מעלייה בצריכה של מזון מעובד ושתייה קלה וירידה בצריכה של ירקות ופירות. עוד עולה כי בעשור האחרון חלה ירידה של 14% בהוצאה הכספית המשפחתית הריאלית על קניית ירקות ופירות טריים.

"התכנית נועדה לחשוף את התלמידים למגוון פירות וירקות בעונתם, ולסייע להם לצרוך אותם בצבעים השונים ובכמות היומית המומלצת", אמרה ציפי פרידקין, מרכזת התכנית. "היא תקנה לתלמידים, ודרכם למשפחתם, הרגלי צריכה נכונים של פירות וירקות, ותבסס אותם כמזון המרכזי וההכרחי בארוחה המשפחתית".