בעיצומו של המשבר הכלכלי, ועל רקע איומי ההסתדרות להשבית את המשק, פרסם הבוקר המוסד לביטוח לאומי את דוח העוני לשנת 2007 שמצביע על יציבות ברמת העוני בישראל. עם זאת, חשוב לזכור, כי הדוח מתייחס לתקופה שלפני המשבר הכלכלי, שבוודאי כבר נותן את אותותיו. כאן בחדשות 2 באינטרנט העברו את מסיבת העיתונאים בה הוצג הדוח בשידור חי.

על פי הנתונים של המוסד לביטוח לאומי, מספר העניים בישראל ב-2007 עמד על 1,630,400 לעומת 1,649,800 ב- 2006. בנוסף, לראשונה מזה שנים ירד שיעור הילדים העניים. בשנת 2007 34.2% מהילדים חיו במשפחות עניות לעומת שנת 2006 אז 35.8% מהילדים חיו במשפחות עניות – ירידה של 1.6%.

"אני מגדיר את דוח העוני לשנת 2007 כהתייצבות עם מגמת שיפור בנתוני העוני", אמר שר הרווחה יצחק הרצוג. עם זאת, לדבריו למרות השיפור, ממדי העוני בישראל עדיין גבוהים באופן משמעותי ביחס למדינות אחרות. "עובדה זו מחייבת להעמיד את צמצום העוני ואי השוויון במרכז סדר היום הציבורי, תוך הקצאת המשאבים לטובת יעד זה", אמר השר.

תחזית שחורה

הרצוג התייחס למשבר הכלכלי העולמי ואמר כי "אנו צופים שלמשבר הכלכלי תהיינה השלכות חברתיות קשות המציבות אתגר משמעותי, העומד כעת בפתחם של כל הגורמים ובפרט בפני משרד הרווחה והשירותים החברתיים והמוסד לביטוח לאומי".

אסתר דומיניסיני, מנכ"לית המוסד לביטוח לאומי, קראה לקברניטי המדינה לפעול ביתר נמרצות כדי להפחית את ממדי העוני ולצמצם את ממדי האי שיווין.

בארגון המטפל בנזקקים, "לתת", מאמינים שהתמונה שחורה הרבה יותר. "אי הטיפול הממשלתי, הירידה התלולה בתרומות ותוצאות המשבר יגרמו לכאוס שיחזיר אותנו לימי הצנע", אומרים בארגון. "קרוב היום שבו נראה הומלסים ברחובות ושאנשים ימותו כתוצאה מרעב או אי טיפול רפואי".

ארגון לתת צפוי לפרסם דוח עוני אלטרנטיבי כבר בשבועות הקרובים, שלדברי הארגון יעיד על החמרה והעמקה של תופעת העוני, התגברות המצוקה והתפשטות תופעת אי הביטחון התזונתי, וזאת לצד כרסום מהותי בכושרן של העמותות לתת מענה לנזקקים.

בדוח הקודם שערך המוסד לביטוח לאומי בשנים 2006-2007, נמצא כי למרות העלייה ברמת החיים ובמשכורת הממוצעת, ישנה יציבות בממדי העוני. קרוב ל-420 אלף משפחות עניות התגוררו בישראל, ובהן 805 אלף ילדים.