עשרות אלפי בני אדם, כולל כ-20 אלף תיירים, השתתפו במצעד הצבעוני שהפך למסורת שנתית בעיר העברית הראשונה, ומסמל את סיומו של שבוע הגאווה. החל משעות הצהריים המוקדמות צעדו החוגגים לאורך הרחובות בוגרשוב ובן יהודה שבעיר - עד למסיבת הענק בחוף גורדון.

האירוע התחיל בהפנינג גדול בגן מאיר, שכלל נאומים של יו"ר האופוזיציה ח"כ שלי יחימוביץ', ציפי לבני, ראש העיר ת"א רון חולדאי וגל אוחובסקי. "מדובר במפגן כוח אדיר של הקהילה הגאה", סיפר יו"ר אגודת הלהט"ב שי דויטש לחדשות 2 באינטרנט, והוסיף: "הגיעו 20 אלף תיירים לתל אביב. לא היה דבר כזה. יש כאן פוליטיקאים מכל קצוות הקשת הפוליטית שתומכים בקהילה".

"עשרות אלפי צועדים", ארכיון (צילום: מתוך דף הפייסבוק של ח"כ שלי יחימוביץ)
צועדים בגאווה. גאים בת"א | צילום: מתוך דף הפייסבוק של ח"כ שלי יחימוביץ

אחרי הנאומים וסמוך לשעה 13:00, יצאה לדרך הצעדה הססגונית ועברה דרך הרחובות בוגרשוב, בן-יהודה ואלנבי. סוף הצעדה במסיבת ענק בחוף גורדון - שבה מופיעים האמנים עברי לידר וג'וני גולדשטיין, המהווים את הצמד האלקטרוני TYP.

"דורשים שוויון זכויות חוקי ולא החלטות של בית משפט"

השנה, יותר מתמיד, בלטה הנוכחות הפוליטית באירועי הגאווה. "ממשלת ישראל עושה יחסי ציבור לעצמה על חשבון קהילת הלהט"ב", אמר העיתונאי גל אוחובסקי לחדשות 2 באינטרנט, והוסיף כי "אם ראש הממשלה כל כך אוהב את ההומואים שלו - אז שייתן לנו להתחתן. נדרש בישראל שוויון זכויות חוקי ולא דרך החלטות של בית משפט".

גם יו"ר מרצ ח"כ זהבה גלאון השתתפה באירועי הגאווה, ואמרה  כי "המאבק לשוויון שכבר זכה לשורה של הישגים תלוי על בלימה. יש לנו שר פנים גזען שלא מאפשר נישואי חד-מיניים. עד עכשיו מרצ הייתה המפלגה הבולטת היחידה שפעלה לטובת הקהילה הגאה. אני שמחה שהמפלגות האחרות הבינו שזה מאבק קריטי וחשוב".

בכל צבעי הקשת (צילום: מתוך דף הפייסבוק של ח"כ שלי יחימוביץ)
בכל צבעי הקשת | צילום: מתוך דף הפייסבוק של ח"כ שלי יחימוביץ

יו"ר קדימה לשעבר ציפי לבני אמרה לחדשות 2 באינטרנט כי "דווקא השנה, יותר מתמיד, אנחנו צריכים להבין שהסיפור הוא לא רק שוויון לקהילה הגאה - אלא לכל האוכלוסיות", ציינה והוסיפה: "יש הרבה פחד ואלימות. צריך לומר שפוליטיקה היא לא מילה גסה. שינוי עובר דרך המערכת הפוליטית. המאבק לא הושלם. הדבר הכי בוער עכשיו היא היכולת למסד את הזוגיות ולגדל ילדים". 

"המציאות השתנתה. הציבור הרחב מבין בחשיבות של שוויון זכויות כולל לבני אדם באשר הם", אמר ראש העיר תל אביב רון חולדאי.

חוגגים בגן מאיר (צילום: מתוך דף הפייסבוק של ח"כ שלי יחימוביץ)
חוגגים בגן מאיר | צילום: מתוך דף הפייסבוק של ח"כ שלי יחימוביץ

הוא סיכם: "תל אביב נושאת דגל בנושא הזה, על רקע המאבק של מדינת ישראל על דמותה. חשוב מאוד שיבואו תיירים ויראו כיצד נראית באמת מדינת ישראל, בניגוד לאופן שבה היא מוצגת בתקשורת הזרה".

יו"ר ראש האופוזיציה ח"כ שלי יחימוביץ' נאמה גם היא על הבמה בגן מאיר. "אני אוהבת אתכם, נלחמת עבורכם שנים כחלק מהמאבק על שוויון בני בני האדם", אמרה - והוסיפה: "אני מאמינה שדווקא משום שאתם אנשים אמיצים ומודעים יש לכם חובה להיות שותפים למאבק כללי לחברה צודקת. המעמד הזה, העובדה שאתם כאן בעשרות אלפים, גאים, נאבקים ולא חוששים - אינו מובן מאליו, ויש סיבה לחגוג, כי הקהילה הגאה והציבור הישראלי עברו כברת דרך משמעותית בהשגת שוויון ונראות לקהילה, אבל הדרך לשוויון אמיתי ארוכה וקשה. לעולם לא תצעדו לבד."

 רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק