יוזמה פרטית של צעיר מקיבוץ גבע שבעמק יזרעאל מבקשת להחזיר למודעת את המאבק למען שחרורו של החייל החטוף גלעד שליט. בעוד חודשיים ימלאו ארבע שנים לחטיפתו של שליט והפעילים למען שחרורו חשים שרק התגייסות ציבורית רחבה תביא לשינוי בקרב מקבלי ההחלטות.

במרכז היוזמה עומד דגם של טנק מרכבה, ועליו דמותו של גלעד שליט ומגילת העצמאות של גלעד, שבה מופיעים תאריכי לידתו ונפילתו בשבי של שליט. ירון שגיא שהגה את רעיון הטנק, סיפר על הרעיון מאחורי היוזמה בראיון לערוץ החדשות: "כמו גלעד, גם אני שריונר, וחשבתי שדגם הטנק יעזור להביא את הנושא למודעות החברתית. אפילו הנגר שבנאי אותו הוא שריונר. הטנק עשוי מעץ והשתדלנו לרדת לפרטים בבנייה שלו כדי ליצור דגם אמין שהוא חזק גם מבחינת המהות וגם מבחינה טכנית".

דגם הטנק יצא הבוקר ממצפה שליט לאחר שקיבל את ברכתו של נועם שליט, אביו של גלעד. "הבטתי לנועם בעיניים כי היה לי חשוב לראות את התגובה שלו", סיפר שגיא. "למרות הקושי לראות את בנו מגיע אליו הביתה עם הטנק, נועם באצילותו נתן לנו את ברכת הדרך ובירך על היוזמה".

בסוף השבוע יגיע הטנק לביתו של ראש הממשלה בנימין נתניהו בקיסריה, שם יערכו הפעילים קבלת שבת במטרה ליצור הד תקשורתי שיביא לשינוי בעמדות במשא ומתן לשחרורו של שליט. המסע שהל הבוקר יסתיים בכרם שלום, סמוך לנקודה שממנה נחטף שליט.

"נועם שליט הבטיח להשתתף ביוזמה"

"מי שרוצה לחתום על המגילה צריך לשלוח מסרון (SMS) למספר 1400 עם שמו המלא ובסופו של דבר המגילה הזו תישלח לכל רחבי העולם: למשרדים של הצלב האדום, לשגרירויות ונציגויות נוספות כדי להשפיע ולהוביל לשחרורו של גלעד", ההסביר שגיא. "כרגע היא מופיעה בשפה העברית ובאנגלית, אבל נועם שליט הבטיח לי שהוא אישית יתרגם אותה גם לצרפתית".

המאבק למען שחרורו של שליט מתגבר לקראת ציון יום השנה הרביעי לנפילתו של גלעד בשבי חמאס. בתחילת השבוע, כפי שפורסם לראשונה בשבוע שעבר בחדשות 2 באינטרנט, הגיעו הבוקר חברי "צבא החברים של גלעד" להפגין מול קריית הממשלה בירושלים, שם נערכה ישיבת הממשלה השבועית.

החידוש בהפגנה הקודמת הוא נוכחותו השנויה במחלוקת בראש ההפגנה של ארון קבורה, ועליו כתוב "האתוס הצבאי שלא מפקירים חייל". ורדה גולדבלט, ממארגני ההפגנה, מתנגדת לטענה שהם עברו את גבול הטעם הטוב דווקא בערב יום הזיכרון. "הגבול הוא ברגע שגלעד יחצה את הגבול ויחזור למדינת ישראל", היא אומרת. "המסר שלנו הוא דווקא שאנחנו לא רוצים לשאת ארון קבורה נוסף. זה ארון סמלי שבו קבור האתוס הצבאי שלא מפקירים חיילים. אנחנו מתריעים ומבקשים שלא יהיה ארון עם חייל נוסף".

"ביוני גלעד יסגור 4 שנים של שבי, ואנחנו המומים ותמהים איך זה ששתי ממשלות ישראל לא הצליחו להחזיר חייל אחד הביתה. מדינה שמתיימרת להיות חזקה, שעומדת מול איומים רציניים, לא מצליחה להחזיר את גלעד", אומרים במטה שליט.

"לא רוצים שנועם שליט יהפוך גם לאב שכול"

ארון קבורה - מחאה למען שחרורו של גלעד שליט (צילום: חדשות 2)
עוד מחאה: ארון הקבורה למען גלעד | צילום: חדשות 2

"כידוע, משפחת שליט היא משפחה שכולה, נועם איבד את אחיו במלחמת יום הכיפורים", הוסיפה גולדבלט, "ואנחנו קוראים לראש הממשלה שגם הוא אח שכול – שלא יהיה מצב שנועם שליט יהפוך גם לאב שכול".

שר הפנים אלי ישי יצא מאוחר יותר אל המפגינים וביקש לחזק את ידם במאבק למען גלעד, והדגיש כי הוא יעביר את המסר שלהם לשרי הממשלה. "אין אומה בעולם שיש לה ערבות הדדית כמו לנו", ציין השר.

לעדכונים שוטפים מסביב לשעון: ערוץ החדשות 

רוצים לקבל עוד עדכונים חמים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

הווידאופדיה: גלעד שליט