הודעת וואטסאפ קולית ששלחה מורה לתלמידיה בתחילת השבוע הובילה שלשום (ב') לבהלה בחדר המצב של משרד החינוך. בזמן שאלפי תלמידי תיכון ניסו להתמודד עם בחינת הבגרות בהיסטוריה - במשרד החינוך התעורר חשש כבד כי שאלה מהמבחן הודלפה מבעוד מועד.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

"תקשיבו טוב", נפתחה ההודעה ששלחה המורה לתלמידיה. "דיברתי עכשיו עם חברה שלי, המפקחת של היסטוריה במשרד החינוך. שאלה בטוחה שיש מחר בבגרות, בטוחה בוודאות, אוקיי? זה השאלה על הוויכוח של הציונים - כיצד תיראה המדינה, העניין הזה של הזרמים, אוקיי? ללמוד את זה, לא לבוא בלי זה, שאלה בטוחה בבגרות. טיפ ממני".

השאלה הזאת, עליה המליצה המורה לתלמידיה לשנן, אכן הופיעה בסופו של דבר במבחן. מי שנהנו מהטיפ הזה היו קבוצת תלמידים מתיכון הראל במבשרת ציון, להם מעבירה המורה שיעורים פרטיים, וכן התלמידים במכינה קדם אקדמית בר אילן.

מה קורה כשמנסים לעזוב קורס? (צילום: רויטרס)
אילוסטרציה | צילום: רויטרס

"כל המורים העבירו, גם אני העברתי"

בשיחה עם חדשות 2 הסבירה היום המורה כי לא מדובר בהדלפה, אלא בהערכה בלבד. "כל המורים העבירו, גם אני העברתי. היא לא הדליפה שום דבר", הדגישה המורה. "היא לא ידעה מה יהיה בבגרות. זה הסתברות, סטטיסטיקה שכל מורה טוב להיסטוריה היה יכול לעשות".

את התשובה הזו סיפקה המורה גם לאנשי משרד החינוך ששוחחו איתה עוד בזמן שהבגרות בהיסטוריה מתקיימת. במשרד השתכנעו כשגילו שגם חברתה, שסיפקה לה את אותה הערכה, אינה באמת מפקחת אלא מדריכת מורים להיסטוריה - ולא היה לה קשר לתוכן הבחינה.

"אמרתי להם בהודעה 'חברים, טיפ חשוב, דיברתי עם', אבל לרגע לא אמרתי 'היא יודעת, היא אמרה, היא הדליפה'", הדגישה המורה. בתום הבירור נשמו במשרד החינוך לרווחה כשהגיעו למסקנה שהבחינה לא הודלפה.

ממשרד החינוך נמסר בתגובה כי "אין כל שחר לטענה שהבחינה הודלפה. הנושא נבדק באופן יסודי וכוונתה של המורה הייתה שרק לפי דעתה הנושא האמור יופיע בבחינה. יחד עם זאת עולה לכאורה פגם בהתנהלותה של המורה ונושא זה ייבדק בבירור עמה".