לפני חודש הגיע שר הרווחה לביקור פתע במעון נכים גילה בירושלים השייך לאיל"ן. התרשמותו מהמקום הייתה קשה והוא ראה את הנכים המסתובבים חסרי מעש ללא פעילות, את המעלית שמתקלקלת חדשות לבקרים ומונעת מהדיירים לצאת מהבניין, את ההזנחה הפיזית במעון, ואת רשמיו סיכם במכתב למנכ"ל איל"ן. "המציאות שגיליתי הייתה מאכזבת ואינה מכבדת את דרי המקום", כתב השר כהן.

אלא ששר הרווחה כלל לא צריך להיות מופתע. כבר שנים שמשרדו מודע לבעיות בניהול המעון - רק השנה הוגשו שתי תלונות למשטרה בחשד להזנחה. בארגון "בזכות", המרכז לזכויות אדם לאנשים עם מוגבלויות, מחזיקים בקלסרים עם תלונות הדיירים מהשנים האחרונות. "חלק מהענישה הייתה סינדול כסא הגלגלים שלהם", סיפרה המתנדבת בארגון צביה וייסברג, "הטלת קנסות, בעיות של יחס מאוד משפיל של צוות עובדים, של מטפלים, השארה של דיירים במקלחת במשך שעה וחצי, עירומים".

במעון נכים גילה בירושלים מתגוררים 70 נכים קשים ועבורם זהו בית לחיים. לפני כשנה פרסמנו בחדשות 2 באינטרנט על סירובו של המנהל לאפשר להם להתקין מזגנים בחדרים ועל תלונות דיירים על טיפול אנשי הצוות. בעקבות הדברים כינס המנהל את הדיירים הנכים, גער בהם ותיבל בהערות פוגעניות על מוגבלותם.

המעלית מתקלקלת חדשות לבקרים (צילום: חדשות 2)
המעלית מתקלקלת חדשות לבקרים | צילום: חדשות 2

הרופא מגיע ארבע שעות בשבוע

לצד טענות על ניהול, קיימת במקום מצוקה חמורה בכוח אדם ובציוד. דוח ועדת בדיקה שהקים משרד הרווחה בעקבות פטירת אחד הדיירים בראשית השנה מצא שורה של כשלים חמורים. "במרפאה אין ציוד כנדרש, נמצאו תרופות שפג תוקפן לפני שנה, חודשים שאין אחות ראשית, תרופות מחולקות באופן המהווה מחדל בטיחותי, לפעמים דיירים ממתינים חצי שעה על מנת שיובילו אותם לשירותים", כל אלו רק חלק מהסעיפים שהופיעו בדוח.

במעון מאושפזים 15 דיירים המוגדרים סיעודיים מורכבים הזקוקים להשגחה רפואית צמודה, כמו אפרים טובול, שמונשם 24 שעות ביממה. רק בשביל 15 הדיירים הללו, היו אמורים להיות שתי אחיות ורופא. בפועל, בכל המעון, ישנה רק אחות אחת במשמרת. הרופא מגיע ארבע שעות בשבוע. "זה קורה לכולם על בסיס יומי שהם צריכים מישהו שיגיע בדחיפות, ואין מי שיגיע", העיד טובול. "הרבה פעמים אנחנו מצלצלים ומחכים 15-20 דקות. יש דיירים שמחכים יותר".

במסמכים שהגיעו לידינו מתריעים אנשי הצוות במעון על סכנה לחייהם של הדיירים, לא פחות. בדוח אחד כתבו האחיות להנהלת איל"ן כי "באחד הימים נקלע דייר למצוקה נשימתית והוא הורד לקומה הסיעודית כדי לחברו לחמצן, והתברר כי אין חמצן במערכת". בדוח אחר הן כתבו כי "מספר דיירים המתגוררים במחלקה הסיעודית המורכבת נמצאים למיטב הערכתנו בסכנה מוחשית ומיידית. איננו יכולים להחריש, חלה עלינו חובת דיווח מקצועית ומצפונית". גם רופא המעון פנה למנהל במכתב וטען כי "מצב בריאותם של 15 הדיירים הולך ומחמיר... מתוך דאגה לרווחת הדיירים שמצבם מידרדר מול עינינו, יש לחפש דרכים לשנות את המצב בדחיפות".

חייבים לומר: למצב כאן אחראית בראש ובראשונה המדינה, שמתקצבת בחסר את המעונות לבעלי מוגבלויות ומצפה מהעמותות להשלים את החסר. את המחיר משלמים לא פעם חסרי ישע, רק שאת זעקתם אנחנו מתקשים לשמוע.

מאיל"ן נמסר בתגובה כי "פנינו כבר לפני זמן רב בבקשה למשרד הרווחה להקצות כוח אדם ותקציב נוסף למעון זה ולצערנו התעלמו מבקשותינו. הטיפול בדיירים המוגדרים "סיעודי מורכב" הינו באחריות משרדי הרווחה והבריאות, ואיל"ן אינה יכולה לתת להם מענה מתאים, וגם בנושא זה שבנו והתרענו ללא היענות. איל"ן מוסיפה כמיליון וחצי שקלים מכספי תרומות למעון גילה, מדי שנה, וכל מימון מעבר לכך יבוא על חשבון רווחת נכים אחרים. חלק מהתלונות המוזכרות מיושנות ומסולפות ועם זאת, איל"ן ערכה בדיקה מקיפה במעון זה והסיקה מסקנות לרבות פיטורי עובדים אשר נתגלה כשל בתפקודם וכבר מיישמת נהלים רלוונטיים במעון".

ממשרד הרווחה נמסר בתגובה כי "סוגיית המחסור בכוח האדם במעון נמצאת בבדיקה". בעקבות פניית חדשות 2, שר הרווחה מאיר כהן נפגש היום עם מנכ"ל איל"ן והורה לו לפטר את מנהל המעון באופן מיידי. מנהל המעון אכן הודיע אחר הצהרים על התפטרות מתפקידו.