צילום ארכיון (צילום: חדשות 2)
לא כולם מברכים על היוזמה החדשה | צילום: חדשות 2

סטודנטים בכל המוסדות להשכלה גבוהה בישראל צפויים לקבל בקרוב תוספת למערכת השעות העמוסה בדמות שיעור "מורשת העם והמפעל הציוני", כך חושף הבוקר העיתון "מעריב". על פי הדיווח, מדובר ביוזמה חדשה של משרד החינוך, שכבר אושרה בממשלה.

בימים אלו עומלים במשרד החינוך על פרטי התכנית, הראשונה מסוגה במוסדות להשכלה גבוהה. עד כה התמקדו יוזמות דומות במערכות החינוך של כיתות י"א-י"ב. התכנית, שנמצאת בשלבי פיתוח ראשוניים, תהיה תכנית חובה, וכל סטודנט בתואר הראשון יצטרך לקחת קורס הקשור למורשת העם היהודי והמפעל הציוני. עם זאת, לא פורט בתכנית הראשונית האם הדבר תקף גם לגבי סטודנטים שאינם יהודים.

"זו טוטליטריות מחשבתית"

שר החינוך - גדעון סער (צילום: חדשות 2)
שר החינוך גדעון סער. בממשלה כבר אישרו | צילום: חדשות 2

אלא שהיוזמה החינוכית לא מתקבלת בברכה בכל החוגים האקדמאיים בישראל. "זה נראה לי מאוד תמוהה", צוטט בעיתון פרופסור אייל זיסר, מומחה להיסטוריה של המזרח התיכון וראש מרכז משה דיין באוניברסיטת תל אביב. "החדרת רעיונות בכפייה דרך חינוך היא דבר שלא מאפיין חברות מערביות ליברליות ודמוקרטיות".

גם בכנסת לא כולם קיבלו בברכה את היוזמה. "זה סוג של טוטליטריות מחשבתית", כינה אותה ח"כ מוחמד ברכה. "ציונות זו אידיאולוגיה, ולהכניס אידיאולוגיה למערכת חינוך זה פסול". באוניברסיטת בר-אילן, שם כבר קיימים קורסים במתכונת דומה שאף הם בגדר חובה בתכנית הלימודים, בירכו על היוזמה. "ההשכלה הבסיסית של סטודנט תהיה לוקה בחסר אם לא יכיר דבר מהמורשת שלו", אמרו באוניברסיטה.