צילום ארכיון (צילום: חדשות 2)
ירידה באחוז הזכאים לבגרות | צילום: חדשות 2

בשנה שעברה חלה ירידה של כ-2% בזכאים לתעודת בגרות - כך עולה מנתונים שמפרסם היום משרד החינוך.

שיעור הזכאים ירד מ-46.3% בשנת 2007 ל-44.4% בשנה שעברה. על פי הנתונים התלמידים הערבים נמצאים הרחק מאחור וחלה ירידה משמעותית בזכאות לבגרות באוכלוסייה: 35.53% בשנת 2007 לעומת -31.94% בשנה שעברה.

על פי הנתונים, ב-2008 ניגשו לבחינות הבגרות 83,866 אלף בני נוער בישראל. בשנת 2007 ניגשו 85,581 תלמידים.

שר החינוך: דרושה מהפכה

"נתוני הניגשים לבגרות של שנת הלימודים תשס"ח הם עדות נוספת לצורך לחולל מהפכה במערכת החינוך", אמר שר החינוך גדעון סער לאחר פרסום הנתונים. "המפנה הנדרש הינו במימד ההישגים של המערכת, כמו כן במימדים נוספים כגון חינוך לערכים. בין יעדי המשרד לשנת הלימודים הבאה יהיה העלאת אחוז הזכאות לבגרות בבחינת הבגרות שיתקיימו בסוף שנת הלימודים".

במשרד החינוך מסבירים כי הסיבה לירידה בשיעור הזכאים לבגרות היא הבעיה המגזר החרדי וערביי מזרח ירושלים. במסגרת ניתוח הסיבות לירידת אחוז הזכאים לתעודת בגרות מצאה ד"ר נורה כהן ממשרד החינוך כי גידול באוכלוסייה שאיננה לומדת לבגרות ואיננה נבחנת מסיבות עקרוניות בבחינות הבגרות - מהווה סיבה לירידה באחוז הזכאים מפני שהיא נכללת בבדיקה.

על פי הנתונים, במגזר היהודי ללא חרדים יש מגמת עלייה או יציבות ברוב הנתונים. במגזר לא יהודי ללא מזרח ירושלים יש מגמה מעורבת: עלייה באחוזי הניגשים וירידה באחוזי הזכאים. באוכלוסיות החרדים ומזרח ירושלים יש ירידה בשנים האחרונות.