אילוסטרציה (צילום: חדשות 2)
פיזה 2012: מקום 40 במתמטיקה | צילום: חדשות 2

התפרסמו תוצאות מבחני פיז"ה של ה-OECD לשנת 2012: מהשוואת הנתונים בין 64 מדינות עולה כי הישגי תלמידי ישראל נותרו גם הפעם מתחת לממוצע ביחס למדינות המערב. בתחומי המתמטיקה והמדעים כמעט ולא חל שינוי בדירוג וישראל דורגה במקום ה-40. לעומת זאת, בתחום הקריאה חלה עלייה בציונים, ותלמידי ישראל דוברי העברית ניצבים בתחום זה מעל הממוצע.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 באינטרנט

בעוד שב-2009 ניצבה ישראל במקום ה-36 בתחום הקריאה, ב-2012 היא מדורגת במקום ה-33, כשהיא מפגרת אחרי מדינות כמו: לטביה, אסטוניה ופולין. לעומת זאת, מקדימה ישראל בקריאה את שבדיה, רוסיה, יוון וירדן.

במתמטיקה ומדעים במבחנים הקודמים דורגו תלמידי ישראל במקום ה-41 והשנה חלה עלייה במקום אחד בלבד בדירוג. ישראל נותרה בתחום זה מאחורי: ליטא, סלובקיה וסלובניה. יחד עם זאת, התלמידים בישראל עדיין מקדימים את עמיתיהם ברומניה, תאילנד, קזחסטן וקטאר.

במשרד החינוך אומרים כי על פי הממצאים, נמצאת ישראל במקום טוב מבחינת מידת השינוי ביחס למבחנים שנערכו בין 2006-2012. במתמטיקה חל שיפור של 24 נקודות, בתחום המדעים - ב-16 נקודות ובקריאה נרשם זינוק של 34 נקודות.

דירוג ישראל בתוצאות פיז"ה (צילום: AP)
הדירוג של ישראל לעומת העולם | צילום: AP

פערים ניכרים בין ערבים ליהודים

תוצאות המבחנים מצביעות על פער ניכר בין האוכלוסיות. בעוד במתמטיקה השיגו דוברי העברית ציון של 489 נקודות, דוברי הערבית זכו לציון של 388 נקודות בלבד. הפער בין שתי האוכלוסיות בתחום הקריאה עומד בשנת 2012 על 109 נקודות. בתחום המדעים נרשם פער של 98 נקודות.

בקריאה דיגטילית נרשם פער משמעותי ביותר בין יהודים לערבים. בעוד 77% מהתלמידים דוברי הערבית מוגדרים כמתקשים בקריאה מתוך מחשב, 18% בלבד בקרב דוברי העברית מראים קושי ביכולת זו. בנוסף, 8% מדוברי העברית מוגדרים כמצטיינים ביכולות הקריאה הדיגטלית, לעומת 0% מהתלמידים דוברי הערבית.

ההישגים במבחנים מתייחסים גם לאחוזי המצטיינים בישראל ביחס למדינות המערב. מהנתונים עולה כי חלה עלייה של 3% בכמות המצטיינים במתמטיקה, ביחס ל-2009 - שמגיע עתה ל-9. בתחום המדעים נרשם שיפור של 2%, ובקריאה חלה עלייה של ב-3% במספר המצטיינים. במקביל, נרשמה גם ירידה בשיעור התלמידים "המתקשים" בכל תחומי האוריינות.

"הנתונים מצביעים על עלייה מתמדת בכל תחומי האוריינות, מתמטיקה, קריאה ומדעים", הדגישה מנכ"לית משרד החינוך, מיכל כהן. "יש שיפור מתמיד אך לא מספיק, אנחנו עדיין נמצאים נמוך מהממוצע ב-OECD".

המדינות האסייתיות בראש (צילום: חדשות 2)
המדינות האסייתיות בראש | צילום: חדשות 2

מי המדינות המובילות בדירוג?

בשלושת התחומים רושמות הנציגות האסייתיות הישגים מרשימים: הונג קונג וסינגפור עומדות בראש מבחינת ההישגים בקריאה, המתמטיקה והמדעים. טיוואן, קוריאה, סין ויפן מדורגות בצמרת הטבלה בכל התחומים. בקרב המדינות האירופאיות מככבת פילנד, המדורגת במקום ה-4 בתחום המדעים, במקום ה-5 בתחום הקריאה וב-11 במתמטיקה.

גם לפולנים יש במה להתגאות. בתחום המדעים דורגה פולין במקום ה-8, בקריאה הגיעה למקום ה-9 ובמתמטיקה הוצבה במקום ה-13.

ארה"ב שומרת על מקום טוב באמצע בכל המדדים (23-בקריאה, 27-במדעים ו-35-במתמטיקה). במקום האחרון בכל המדדים ניצבת פרו. עוד בתחתית הרשימה הלא מחמיאה: ירדן, אינדונזיה, קטאר וארגנטינה.

המגזר החרדי - לא נכלל במבחנים בישראל 

מבחן פיז"ה הוא מבחן הנערך על ידי ארגון ה-OECD אחת לשלוש שנים, מאז שנת 2000 והוא בוחן אוריינות בקרב תלמידים בני 15 בשלושה תחומים: מתמטיקה קריאה ומדעים. בכל פעם תחום אחר נמצא במוקד. במבחנים הקודמים התחום הנבחר היה מתמטיקה.

הסולם של המבחן הוא בטווח של 200-800 נקודות. ממוצע מדינות ה-OECD הוא 500 וסטיית התקן 100. ישראל השתתפה לראשונה במחקר בשנת 2002. במבחן פיז"ה הקודם שהתקיים ב-2009 היו התלמידים הישראלים מתחת לממוצע העולמי בקריאה, במדעים ובאנגלית. נתוניו של המגזר החרדי לא נבדקים מדיי שנה במסגרת המבחן העולמי.