כמעט שני מיליון תלמידים פתחו הבוקר את שנת הלימודים בשעה 8:00, ללא שביתות או שיבושים אליהם התרגלנו ב-1 בספטמבר של השנים האחרונות, פרט לבית ספר אחד, "ניר עציון" בפתח תקווה, אותו משביתים ההורים. מדובר בפעם האחרונה ככל הנראה, בה נציין את פתיחת שנת הלימודים בתאריך המיתולוגי 1 בפסטמבר, בגלל קיצור החופש הגדול. בשנה הבאה נציין את היום המיוחד חמישה ימים קודם, בסוף חודש אוגוסט.

נשיא המדינה שמעון פרס פתח גם הוא את השנה החדשה, בבית הספר "חב"ד עיר גנים" בירושלים. את ביקורו של פרס העברנו בשידור חי כאן באתר.

פרס אמר לתלמידי כיתות א', "אני רוצה לברך אתכם ואת כל ילדי ישראל, שתנהגו לפי עשרת הדיברות. אני רוצה להגיד לכל הילדות ולכל הילדים בכיתה א', שאתם יכולים להיות אנשים מאוד טובים ומאוד חכמים. תקשיבו טוב: מי שלא ילמד, לא יתקדם. פשוט מוכרחים ללמוד מפני שהעולם הזה מלא תורה ומלא ידע. אתם יותר חכמים ויותר נבונים מאשר ההורים חושבים ומאשר החברים חושבים ואם תלמדו, תהיו אנשים טובים וחשובים. תקשיבו טוב טוב לתורה, למורים, תתנהגו יפה. אני יודע שאתם ילדים נהדרים ואתם יכולים לעשות את זה. יש לכם מורים טובים ואני מאחל לכם לצאת לדרך ברוח טובה, באמונה גדולה".

מיכל כהן, ראש המנהל הפדגוגי של משרד החינוך, אמרה הבוקר בריאיון לערוץ החדשות כי "מדובר ביום חג למערכת החינוך". לדבריה, "הרפורמות הביאו לשינוי במערכת החינוך, כשבמרכזו עומדים עובדי מערכת ההוראה והמורים. הם אלה שיעשו את החינוך טוב יותר". כשנשאלה על היערכות מיוחדת באזור הדרום השיבה: "אנו ערוכים ללמידה מקוונת, יש לנו מערך שלם של שיעורים".

"אופק חדש" ו"עוז לתמורה" מנעו שביתות

השנה הקדימו במשרדי החינוך והאוצר ובארגוני המורים לפתור את הסכסוכים מספיק זמן מראש, עם חתימת הסכמי "אופק חדש" בהסתדרות המורים ו"עוז לתמורה" בארגון המורים. שני ההסכמים מעניקים למורים תוספות שכר משמעותיות תמורת הגדלת מספר שעות העבודה השבועיות.

רפורמת "אופק חדש" תכנס השנה גם ל-7,200 גני ילדים. ההורים ישמחו לשמוע ששהות הילדים בגן תוארך בחצי שעה - עד שעה שתיים בצהריים. השנה ילמדו בבתי הספר מיליון ו-558 אלף תלמידים, מתוכם 123 אלף ילדים שיחלו את לימודיהם בכיתה א'. לגני הילדים יגיעו מחר 384 אלף זאטוטים. בסך הכל 134 אלף עובדי הוראה יקדמו את פני התלמידים בחיוך.

בדרום חוששים מהגראדים

עם זאת, היו כמה בתי ספר שקצת הופתעו אתמול, באופן ששיבש מעט את ההכנות האחרונות לתחילת שנת הלימודים. כך, למשל, בבית הספר אלחריזי בתל אביב, שם הגשם הפתיע אתמול בבוקר את צוות המורים. "בהתחלה הרגשה מרגשת. אני לא זוכרת אירוע כזה שב-31 באוגוסט יורד גשם, אבל זה כנראה חלק מהפריחה וההתחדשות", סיפרה שלומית ברק, מנהלת בית הספר.

בבתי הספר באזור הדרום עדיין קיימות בעיות מיגון קשות. רק עד טווח שבעה קילומטרים מהרצועה, ניתן לומר שהם ממוגנים היטב. אמש התפוצצו בשטח המועצה האזורית אשכול שתי רקטות קסאם, ולא גרמו לנפגעים או לנזק. עם זאת, הלימודים ייפתחו הבוקר כסדרם, גם ביישובי הדרום ובגזרות שנתונות עדיין בכוננות גבוהה מחשש לפיגועים.

אריה שלפניק ישלח היום את בנו לבית הספר הראל באשדוד שנבנה לפני יותר מ-40 שנים, אך החששות שלו כבדים. "מצד אחד מדובר בלימודי חובה ואני רוצה לשלוח את הילד, אבל מצד שני אני חושש, כי יש לנו עבר של נפילות גראדים", הוא אומר ומצביע על הזכוכיות הרבות בתקרה: "אם חס וחלילה הגראד ייפול ויפגע הוא יתפוצץ בתוך בית הספר בחלל סגור ואני לא רוצה לדמיין מה יהיה פה".

בעוד חודש - החופשה חוזרת

החופש הגדול אולי רק הסתיים, אבל הילדים השנה ייהנו מחופשה גדולה נוספת כבר בעוד חודש. בניגוד לשנה שעברה, חופשות יום כיפור וסוכות יחוברו, ויתווספו להן שלושה ימי חופשה - בסך הכול 16 ימי חופשה רצופים שיחלו ב-7 באוקטובר.

חג החנוכה יחל השנה יום אחד מוקדם יותר וכך גם חג הפסח. את הנחמה יוכלו למצוא ההורים בחופש הגדול הבא - שלראשונה יקוצר בחמישה ימים ויסתיים ב-27 באוגוסט. עד אז - שתהיה לכל התלמידים שנת לימודים מעשירה ופורייה.

בהכנת הידיעה השתתפו דפנה ליאל, בן מיטלמן, תמיר סטיינמן, יוסי זילברמן ועזרי עמרם

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק