סמי השומר ותומכות
סמי השומר ותומכות | צילום:

כבר שמונה שנים רגילים הסטודנטים בפקולטה למשפטים במכללה למינהל בראשון לציון לראות את פניו של סמי חן, השומר בכניסה לספרייה. "הוא מוסד של ממש כאן", מעידים הסטודנטים על איש הביטחון בן ה-70, שעומד לאבד את מקום עבודתו בעקבות שימוש בטכנולוגיה חדשה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

כששמעו הסטודנטים על הכוונה לפטר את המאבטח, שעבר את גיל הפנסיה, יצאו 600 מהם למאבק בהנהלת המכללה כדי לגרום לה לשנות את החלטתה. "מבחינתנו סמי הוא הסבא של כולנו", סיפר השבוע דור פינקל, ממובילי המאבק. "סטודנטים פותחים בפניו את הלב ומשוחחים איתו על הכול. זה יהיה עצוב מאוד להפסיק לראות את הפנים החביבות שלו בכניסה לספריה".

בשיחה איתם מדגישים הסטודנטים הנלחמים על משרתו של סמי את הספונטניות של מאבקם. "הרגשנו שאנחנו חייבים לפעול", שיתף פינקל. "פתחנו קבוצה קטנה בפייסבוק שמנתה בהתחלה רק 15 חברים. קמתי בוקר אחד וראיתי שחברים בקבוצה 200 סטודנטים. זו עדות לעד כמה סמי חשוב לאנשים פה". כיום חברים בקבוצה יותר מ-600 איש. עצומה אינטרנטית הקוראת להשארת סמי בעבודתו צברה גם היא מאות חתימות.

"צעד הנובע משיקולי התייעלות"

אין תמונה
מאות סטודנטים התארגנו למחאה

לא רק סטודנטים פעילים לקחו חלק במאבק על משרתו של סמי, אלא גם בוגרי המכללה. "לא ברור לי איך אפשר לעשות דבר כזה לאדם כל כך מקסים", תוהה סטודנטית לשעבר. "לא אשכח את החיוך ומילות העידוד שלו שנייה לפני שאני נכנסת לספריה לעבוד שעות על הסמינריון".

סמי עצמו מתרגש מאוד מהתמיכה ואהבה שהרעיפו עליו בימים האחרונים וסיפר שהוא עושה את התפקיד מתוך רצון לתרום את חלקו. "אני אוהב את הקשר עם הסטודנטים והמגע האישי איתם", הדגיש.

במסגרת מאבקם נפגשו הסטודנטים עם נשיא המכללה למנהל. לדבריהם, הנהלת המכללה טענה כי הפיטורים נובעים בשל שיקולים כלכליים. "נאמר לנו בלאקוניות שמדובר בצעד הנובע משיקולי התייעלות. מבחינתם הוא עוד מספר ברשימת העובדים. עבורנו הוא מעניק ערך מוסף ליום יום שלנו בקמפוס. מי יסכים להעסיק אותו בגיל 70?", דאגו הסטודנטים.

מהמכללה למינהל נמסר בתגובה: "כמו מוסדות אחרים להשכלה גבוהה, גם המסלול האקדמי המכללה למינהל החליט להפסיק את העסקתם של בודקי תיקים בספריות משיקולים ענייניים. המכללה דחתה את אימוץ הנושא ככל הניתן, בעוד שמוסדות אקדמיים אחרים (חלק מהאוניברסיטאות) נוקטים שיטה של לוקרים ומצלמות כבר מספר שנים. מבחינתנו הגענו למוצא האחרון".

"כמכללה שאינה מתוקצבת, ואשר תקציבה נשען על שכר הלימוד בלבד, עלינו לנהוג תוך ניהול אחראי, והאחריות הנדרשת היא של הנהלת המכללה. זאת, בין היתר, בהשוואה למוסדות לימוד מתוקצבים (אוניברסיטאות) בחלקם נערך השינוי זה מכבר".

"בעקבות האמור לעיל, החליטה המכללה לשחרר שלושה בודקי תיקים בספריות, כולם עובדי שעות וחלקם מעבר לגיל הפנסיה".