כולנו זוכרים את המאבק של הציבור החרדי נגד בניית חדר המיון הממוגן בבית החולים ברזילי באשקלון, סלילת קטעים מכביש 6 והבנייה במתחם אנדרומדה ביפו. לכל המחאות הללו היה הסבר אחד: במקום נמצאו קברים עתיקים של יהודים.

עתה, כאשר הולכות ונשלמות ההכנות לקראת הקמתה של שכונה חרדית חדשה בבית שמש, נדמה שהטיעון הזה נעלם. אנשי העיר הפנו אותנו לקברים עתיקים של יהודים מתקופת בית שני, במקום בו אמורות להיבנות אלפי יחידות דיור המיועדות לחרדים.

"יש כאן עצמאות אדם חשופות, ובמקומות אחרים הפגינו נגד בנייה מעל קברים אבל לא כאן", אומר תושב העיר מלכה מאיר. "ערכנו במקום הזה תסקיר ארכיאולוגי וגילינו שיכולה להיות כאן פגיעה במורשת", הצהיר חבר מועצת העיר צבי ווליצקי. בימים האחרונים הגישו החילונים ערר לוועדת התכנון על מנת למנוע את הבנייה, במה שאפשר להעריך כעוד פעולה במאבק על צביונה של בית שמש - תוך שימוש בכלי הנשק של הציבור החרדי.

מנגד, אומרים גורמים בעירייה כי הבנייה לא תפגע בקברים ויימצא פתרון לסוגיה. "הקברים שידועים סומנו, ובתחילת העבודות ייעשה חישוף לשטח. אם ימצאו קבר אז גם יהיה פתרון. לא יהרסו קברים ולא מתוכנן להרוס קברים", אמר משה מונטג יו"ר ועדת התכנון והבנייה בעיריית בית שמש.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק