אילוסטרציה (צילום: חדשות 2)
חשד להעתקה המונית | צילום: חדשות 2

חשד להעתקה המונית של הבגרות בערבית: משרד החינוך החרים 170 מחברות בחינה של הבגרות בערבית מתלמידי שכבת י"ב בתיכון המקיף בג'לג'וליה - זאת לאחר שנחשף חשד חמור להעתקה של הבחינה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

במכתב שכתבו נציגי ועד ההורים של בית הספר בכפר לח"כ עיסאווי פריג' (מרצ), סיפרו על חשדות להעתקה גורפת לכאורה של בחינת הבגרות בערבית בשכבת י"ב - מקצוע שנחשב מקצוע חובה במגזר הערבי.

המידע על ההעתקה הגיע גם לאגף הבחינות של משרד החינוך, שם הוחלט להחרים את כלל מחברות הבחינה של תלמידי השכבה, לא להשיבן לצוותי הבדיקה - ולעכב את מתן הציונים - מהמלך שמשמעותו עיכוב במתן תעודת בגרות לכלל התלמידים בשכבה.

בשיחה עם חדשות 2 באינטרנט סיפר ח"כ פריג' על המקרה: "קיבלתי פנייה מוועד ההורים של היישוב על חשד להעתקה. לא מאוד הופתעתי, כי שמירה על טוהר הבחינות ידועה כדבר בעייתי במגזר הערבי". ח"כ פריג' סיפר כי בעקבות החשדות שנחשפו, קרא לשר החינוך שי פירון וליו"ר ועדת החינוך והתרבות של הכנסת ח"כ עמרם מצנע, לכנס דיון חירום כדי לדון בסוגיה.

"משרד החינוך נתן למגזר בעיטה"

"משרד החינוך התעלם", ח"כ פריג' (צילום: עיסאוי פריג')
"משרד החינוך התעלם", ח"כ פריג' | צילום: עיסאוי פריג'

עם זאת, מחה ח"כ פריג' על הצעד בו בחר לנקוט משרד החינוך - החרמת המחברות מכלל תלמידי השכבה. "מדובר בפתרון של בלגן ובהלה שהוא סימפטום של כשל חינוכי מתמשך. גם לתלמידים שקיבלו 700 בפסיכומטרי בשכבה הזו נפסול את הבחינה? הפתרון של הכשל הזה הוא לשלוף פתרונות מהמותן - וזה מה שעשו גם הפעם במשרד החינוך, במקום לתת לבעיה הזו מענה של ממש", האשים ח"כ פריג'.

לטענתו, במשרד החינוך ידעו מראש על האפשרות שתתבצע העתקה בבחינה בערבית בבית הספר המדובר בג'לג'וליה ואף קיבלו פניות מהורים ומורים בתוך בית הספר - אך בחרו להתעלם מהן. "כבר באותו היום היה אפשר לפעול כדי למנוע העתקות - כמו למשל להגביר את הפיקוח על הנבחנים. משרד החינוך לא עושה דבר כבר שנים על גבי שנים כדי להלחם בתופעת ההעתקות. זו מחלה במגזר הערבי. חוץ מלכנס כמה ישיבות, לא קרה כלום", הוסיף.

לדבריו, אם הייתה מתרחשת העתקה בסדר גודל כזה במגזר היהודי - הייתה במדינה רעידת אדמה של ממש. "משרד החינוך נתן למגזר הערבי בעיטה כשבחר בכלי של עונש קולקטיבי. אני קורא לבחון את המחברות ברמה של תלמיד-תלמיד. אסור שתלמידים ייענשו על מה שלא עשו", סיכם.

ח"כ אחמד טיבי (רע"ם-תע"ל) אמר כי ההחלטה לפסול את הבגרות בערבית בתיכון בג'לג'וליה "על סמך הודעה של שטינקר מקומי היא שערוריה". טיבי פנה לשר החינוך פירון בבקשה "לסיים את הפארסה", וציין כי צוות שמיתנה מחלקת הבחינות "בדק את המחברות וקבע שאין חשד להעתקה". 

"תמיד נאבקנו ונמשיך להיאבק בהעתקות שהן פגע רע, אך המקרה הזה אין בו ולא כלום עם העתקות, אלא במלחמה פנימית שהקורבנות שלה הם התלמידים ומשפחותיהם", הוסיף ח"כ טיבי.

ממשרד החינוך טרם התקבלה תגובה לדברים.