הסטודנטים זועמים: לפטר את המרצה. ארכיון (צילום: החדשות 2)
חופשת הלידה תוארך. אילוסטרציה | צילום: החדשות 2

במועצה להשכלה גבוהה אישרו היום (ג') את ההצעה לפיה חופשת הלידה לסטודנטיות תוארך לשישה שבועות.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

בעקבות הצעת חוק של ח"כ מיכל רוזין (מרצ) בשיתוף עם התאחדות הסטודנטים ושר החינוך שי פירון, הוכרע בוועדה לפיתוח ומדיניות אקדמית של המועצה להשכלה גבוהה כי סטודנטית תהיה זכאית להיעדר לתקופה של עד שישה שבועות בשל היריון, לידה, טיפולי פוריות וכדומה. עד היום הורשו סטודנטיות להחסיר עד 30% מסך השיעורים בהם חלה חובת נוכחות (ארבעה שבועות בפועל).

לדברי יוזמי ההצעה לתיקון ההצעה, שמבוססת על חוק עבודת נשים לפיו תקופת הזמן המינימלית לחופשת לידה הינה 6 שבועות, מתקנת אפליה מובנית בין נשים לבין גברים. "לצד סטודנטיות אלו, שנאלצו להקריב את לימודיהן, משרתי מילואים זכאים להיעדר באופן בלתי מוגבל משיעורים לתקופות העולות על 30% ממשך הקורס", הם אומרים. בהצעה שהתקבלה, יש לציין, אין שינוי לגבי סטטוס וזכויות בני הזוג של הסטודנטיות.

"כמו שגברים לא צריכים להיענש על שירות המילואים שלהם, נשים לא צריכות להיענש על היותן אמהות", מדגישה ח"כ רוזין. "פנו אליי סטודנטיות שהפסידו שנה אקדמית שלמה בגלל לידה. אנחנו רוצים לחיות בחברה שבה נשים לא נאלצות לבחור בין השכלה לבין הקמת משפחה, שוויון אמיתי הוא שוויון שמתחשב בשוני ובצרכים של כל אחד מהמינים, בין אם זה שירות מילואים ובין אם זה ילודה".

לדבריה מצטרף גם יו"ר התאחדות הסטודנטים אורי רשטיק: "בחברה שלנו יש קיים מוסר כפול, נשים נהנות משיוויון בפני החוק אבל במקרים רבים החוקים והכללים בו יוצרים אפליה עקיפה. לא יתכן שלימודיהן של נשים בהריון יפגעו אם יעדרו חודשיים מהלימודים אבל החבר'ה מהמילואים כבר ידעו להשלים את החומר. היום האקדמיה מיישרת קו - ולא מאפשרת חוקים שיש בהם עיוות ואפליה כלפי נשים. התאחדות הסטודנטים תמשיך לקדם שיוויון זכויות מלא בכל החזיתות".