בעולם היהודי חוגגים השבוע במספר רב של מוקדים בארץ ובעולם את סיום הש"ס, התלמוד הבבלי. האירוע המיוחד כינס שני מפגני ענק, באצטדיון טדי בירושלים ובהיכל נוקיה בתל אביב שם נפתחו החגיגות בישראל ובעולם. עשרות אלפי חרדים פקדו מאז בשורה של אירועים את סיום מחזור הש"ס בפעם ה-12, מאז החלה המסורת של לימוד הדף היומי, אי שם בשנת 1923.

מחזור הלימוד מתקיים אחת לשבע שנים שבמהלכן לומדים בכל יום דף גמרא עד להשלמת יותר מ-2,700 דפים בסך הכול. מדובר באופי לימוד שמיועד בעיקר לאנשים שלא לומדים בקביעות בישיבה, ובכל זאת מנסים להתמיד בלימוד גמרא במסה קבועה ומשמעותית.

סיום הש"ס יומי בארה"ב (צילום: AP)
סיום הש"ס יומי בארה"ב | צילום: AP
השנה התקיימו האירועים בתזמון רגיש וטעון במיוחד בעבור הציבור החרדי - סערת הגיוס מחד, וחילופי הנהגה שנויים במחלוקת מנגד, לפחות בציבור הליטאי.

במרכז אירוע הענק של ארגון "דירשו" בהיכל נוקיה, עמדה צמרת ההנהגה הרבנית האשכנזית, בראשה הרב אהרון לייב שטיינמן, בן ה-98, מי שנחשב בעיני רבים, יורשו וממלא מקומו של הרב אלישיב שהלך לעולמו לפני כשבועיים. כך הפך למעשה האירוע ל"הכתרה" כמעט מוחלטת של הרב שטיינמן למנהיג הציבור הליטאי בישראל.

מצאו את היורש? הרב אלישיב ז"ל
מצאו את היורש? הרב אלישיב ז"ל | צילום:

דווקא בתקופה שבה נלחם הציבור החרדי על עולם הישיבות, מונצח ברוב פאר והדר עולם הלימוד שרובו חי ופועם מחוץ לכותלי הישיבות - במשרדים, בקבוצות לימוד קטנות, ברכבות או במוסדות שונים הרחוקים - של אלה שבחרו בשגרת חיים שאינה לימודית, לא מוותרים על לימוד של דף גמרא אחד ביום.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק