"חג מתן התורה לעם ישראל" (צילום: רויטרס)
תיקון ליל שבועות - יש אלטרנטיבות | צילום: רויטרס

לחג השבועות יש 3 שמות מקראיים - חג הקציר, חג השבועות ויום הבכורים. שם אחד מחז"ל – עצרת,  ועוד שם תואר - חג מתן תורה.

בחג זה אנו חוגגים את מתן התורה ואת "החתונה" לקדוש ברוך הוא. ביום זה ממש עמדנו במעמד הר סיני כל עם ישראל וקיבלנו עלינו את התורה ולמעשה כרתנו ברית בנינו ובין בורא העולם.

אחד העניינים הכי משמעותיים בחג השבועות מבחינה רוחנית הוא המנהג הקדום של להישאר ערים כל הלילה ו"לעשות את תיקון ליל שבועות". חלק מהתיקונים הם ברוח מסורתית יותר, אבל הטרנד נכנס בקהלים חדשים.

מה מתקנים?

תיקון ליל שבועות – מלשון לתקן ו"התקנה" - קרי הכנה והתכוננות. המטרה – הכנה רוחנית לקראת מתן התורה. יום מתן התורה נמשל לחתונה בין האל לעם ישראל. הלימוד בלילה נמשל להכנות הכלה והתקשטותה והתהדרותה לכבוד יום כלולותיה. עם ישראל מתכונן, מתקשט ומתהדר בתורה שלמד לכבוד יום 'חתונתו' עם בוראו.

מדרש 'שיר השירים רבה' מספר שבבוקר בו ניתנה התורה, בני ישראל ישנו קצת יותר מידי וקמו די מאוחר, במקום לצפות בכיליון עיניים, והבורא נאלץ להשכים אותם בקולות וברקים. בני ישראל היו צריכים להיות כל כך נרגשים עד שהם בכלל לא היו אמורים להירדם אלא לחכות בציפייה.

על פי המסורת, את 'תיקון ליל-שבועות' קוראים במהלך כל הלילה. סידרו כדלהלן: ההתחלה והסיום של כל פרשה בתורה, נביאים וכתובים של כל מסכת בתורה שבעל-פה וכו'. לקריאת ה 'תיקון' הזה אנו מקדישים בכל שנה את מרבית ליל חג-השבועות.

כמה הצעות לתיקון אלטרנטיבי

תיקון זה לא רק דבר של "דוסים". דווקא בשנים האחרות ניתן למצוא כמה וכמה תיקונים אלטרנטיביים שמיועדים לקהל הרחב. קיבצנו לכם כמה:

תיקון ליל שבועות של בית דניאל, המרכז ליהדות מתקדמת בתל אביב, יתקיים הערב, החל מהשעה 21:30 ועד הזריחה. השנה יתקיימו הרצאות שיעסקו בסוד המשיכה ליופי ביהדות ובתרבויות שונות, כח ההשפעה שלו ומה בין יופי לאמונה, בנוסף תתקיים ב-02:15 הופעה של שלומי שבן והפסנתר.

תיקון ליל שבועות המסורתי של עלמא, בית לתרבות עברית בתל אביב, יתקיים החל מהשעה 21:30 ועד הזריחה. בערב יתקיימו הרצאות רבות ואלטרנטיביות בנושאי יהדות ותרבות והופעה של קובי אוז.

תיקון ליל שבועות בחיפה יתקיים במתחם האודיטריום ביום חמישי החל מאותה שעה ולאורך כל הלילה. בין האירועים: קריאת המגילה עם שחקנים, דיון עם ד"ר גדי טאוב על מהות האהבה, דיון עם גבי דגן על קידושי האישה, התבוננות מדיטטיבית בשמיים, דיון על הרע והטוב , מופע של הגרובטרון ומעמד שחרית.

תיקון ליל שבועות במוזיאון מגדל דוד בירושלים יתקיים בין השעות 22:30- 01:30. במהלך הערב יתקיים דיון עם ד"ר מיכה אנקורי, פסיכולוג וחוקר המיסטיקה היהודית על פנימיות הנסתרת והרצאה על שירה וספרות עברית. בנוסף, החל מ-00:15 ייערך סיור לילי בין סמטאותיה של העיר העתיקה.

תיקון ליל שבועות המסורתי בבית אבי חי בירושלים יתקיים החל מהשעה 23:00 ועד 04:00. השנה יעסוק התיקון בהיבטים הקשורים לאל. אנשי רוח ינסו להסביר את דמותו של אלוהים, לשאול על אופיו ויחסו ל"עם הנבחר".

כמו כן, יתקיים התיקון המסורתי והשורשי בכל בתי הכנסת ובתי חב"ד השונים ברחבי הארץ והעולם.

חג שבועות שמח מועיל ומתוקן לכל בית ישראל!