זה החל במהלך הלחימה האחרונה באפגניסטן. שועלים שנברו בעפר במערה שבמחוז סמנגאן מצאו אוצר: כתבי יד יהודיים מימי הביניים. מומחים לעתיקות מעריכים כי התגלית האחרונה, הינה התגלית המשמעותית מאז נמצאה הגניזה המפורסמת בבית הכנסת הקדום בקהיר בשלהי המאה ה-19.

"ידוע לנו היום על 150 קטעים", אומר הפרופסור חגי בן שמאי, המנהל האקדמי של הספרייה הלאומית. "יכול להיות שזה בעצם רק קצה הקרחון. ידענו על הקיום של המערה הזו, אבל לא מצאנו מעולם שום דבר מהאזור הזה. מדובר כאן בממצא יוצא דופן מבחינת היסטוריה יהודית".

המערה: חלק מבית כנסת עתיק

בניגוד למה שידענו בעבר, מתברר שבאזור אפגניסטן היו לפני כאלף שנים חיים יהודיים תוססים, מלאים, ומאוד מגוונים. התעודות שנמצאו כתובות בעברית יהודית, ובעיקר בשפה הפרסית העתיקה שלא הכרנו עד היום. בין הקטעים שנמצאו: קטע מקינה על מותו של אדם חשוב בקהילה.

חלק מהסברות של החוקרים, מעלות כי המערה בה נמצאו הכתבים היו חלק מבית כנסת של קהילה יהודית שישבה על דרך הסחר הגדולה בין אירן לסין. ההשערה הזו נתמכת בשטרי מכר ופנקסי עסקאות של הסוחרים - שנמצאו עם תאריכים מדויקים עליהם.

זו ההיסטוריה שלנו - הביאו אותה ארצה

עם הזמן מצבורי התעודות והכתבים מתגלגלים החוצה. חלקם הגיעו לפקיסטן השכנה, וחלקם לסוחרי עתיקות נלהבים בדובאי, סינגפור ובעיקר בלונדון. חלק משטרי המסחר הגיעו לסוחר מוכר בירושלים ששילם תמורתם מאה וחמישים אלף דולרים.

"יש סכנה שחלק מהחומרים יילכו לאיבוד בשוק העתיקות ולא נמצא אותו יותר בשל בעיות כספיות", אומרים מומחים לנושא שטוענים שחלק מהמוכרים מבקשים מחירים גבוהים. ראוי שהגניזה האפגנית תגיע למקום מבטחים בישראל ולא לשום מקום אחר. מי שצריכה לדאוג לכך היא הממשלה, ועליה לזכור שזו ההיסטוריה שלנו.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק