דווקא עכשיו: רחוק מהעין הציבורית, ועדה בין משרדית שהוקמה, החליטה על הקלות בהליכים הבירוקרטים העומדים בפני מוסדות תורניים המבקשים לקבל תקציב מהממשלה. הנה כמה מההמלצות:

• לאברכים תהיה שעה הפסקה ביום, כך שילמדו שמונה שעות ולא תשע.

• ביטול הדרישה לוותק של שנתיים בתקצוב ישיבות קטנות.

• ביטול הליך הביקורת לגבי הכרה בסוג המוסד, כך שכעת כל מוסד יוכל לקבוע את סיווגו.

• תקצוב 3,000 תלמידים מחו"ל שעדיין לא קיבלו אשרה ממשרד החוץ

על פי הערכות, המלצות הוועדה יעלו כ-100 מיליוני שקלים בכל שנה.

"ועדת מוזס נוצרה בלחץ חרדי של יהדות התורה", מספר דובר עמותת חדו"ש אסף מוסמן, "המטרה של הוועדה הזו היא אחת - להחזיר למנהלי המוסדות את הזכות לגנוב. כל אלף תלמידים חדשים עולים 11 מיליון שקלים למשלם המסים", הוסיף מוסמן.

מן הצד האחר, סגן שר החינוך הרב מנחם אליעזר מוזס התפאר בהישג ואמר לתקשורת החרדית: "הנהלים הללו מהווים בשורה של ממש לעולם התורה. הם גובשו בהתחשב בשיקולים ענייניים שבמרכזם ייעול נהלי התמיכה והבירוקרטיה, תוך תיקון בעיות תלויות ועומדות בתחומים שונים הנוגעים למוסדות התורה.

במקביל להמלצות הללו, נעשים ניסיונות להעלות מלגה לאברכים כבר בעוד חודשיים והקלות בפיקוח על המוסדות, כך שהמפקחים יודיעו על הגעתם רבע שעה מראש.

משרד החינוך: מגבים את המלצות הוועדה

שר החינוך גדעון סער, שיזם את הקמת הוועדה, אימץ את המסקנות באופן מלא. ממשרד החינוך נמסר בתגובה: אנו מגבים באופן מוחלט את עבודת הוועדה, התעללות בירוקרטית אינה מהווה ערך, הוועדה הציגה שורה של תיקונים מתחייבים במקומות בהם הנוהל הקודם היה בלתי סביר.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק