"לא צריכים לדעת מזה, זה כמו הדבר האמיתי" (צילום: חדשות 2)
מעכשיו: רק מסלול אורתודוכסי לחתונה | צילום: חדשות 2

הצהר נסגר: ארגון רבני צהר הודיע על סגירת מיזם הנישואים שלו, במסגרתו התחתנו עד היום אלפי זוגות מדי שנה בטקסים אורתודוקסיים שהוכרו על ידי המדינה. לדברי רבני הארגון, ההחלטה להפסיק את פעילותו נובעת מעימות חריף עם השר לשירותי דת יעקב מרגי מש"ס, ששלל את סמכויות הרבנים שפעלו בארגון.

"לידיעת הציבור: שר הדתות, מר יעקב מרגי, החליט לפסול את הרבנים מתנדבי צהר, והפסיק לצהר את מתן תעודות הנישואין", נכתב בהודעה רשמית באתר צהר. "עקב כך איננו יכולים יותר לעמוד לרשות הזוגות המעוניינים להתחתן כיהודים דרך צהר. פנייה ישירה שלכם לשר הדתות תסייע בשינוי החלטתו". בהמשך מופיעים גם מספרי הטלפון של לשכת שר הדתות, אליה מוזמן הציבור להפנות את בקשותיו.

לא ברור אם יש קשר בין הדברים, אך הבוקר כבר נפתחה עצומה במטרה לאפשר חתונה וגירושים אזרחיים ורפורמים במדינת ישראל.

זוגות שטרם נפגשו עם רב של צהר - יאלצו למצוא רב אחר

מנכ"ל הארגון הרב ד"ר משה בארי אמר כי הארגון מתחייב לדאוג להנפקת תעודות נישואין למאות הזוגות שכבר התחתנו דרך הארגון אך לא קיבלו את המסמכים הרשמיים, וזאת על אף שהמשרד לשירותי דת מסרב לפי שעה לספק את התעודות. לדבריו, גם זוגות שנרשמו לנישואין אבל טרם התחתנו יזכו בטיפול דומה.

ההודעה שהופיעה באתר צהר (צילום: צהר)
ההודעה שמופיעה באתר צהר | צילום: צהר

"מעורבים פה דברים כל כך מלוכלכים שקשה לתאר", הוסיף הרב בארי. "בשביל בצע כסף ובשביל להילחם בציונות, משרד הדתות מוכן לשלוח יהודים להתחתן בקפריסין במקום על פי ההלכה".

באשר לזוגות שנרשמו באתר האינטרנט של הארגון אבל עדיין לא נפגשו עם רב מטעמו - הם ייאלצו, לדברי הרב בארי, למצוא דרך אחרת להתחתן. "היום עשיתי שיחות טלפון לזוגות שכבר נרשמו ואנחנו נאלצים לבטל איתם. רובם אמרו לי ‘לא נורא, ניסע להתחתן בקפריסין". לדבריו, מבחינת הזוגות חתונה אורתודוקסית שלא דרך צהר היא לא אופציה.

פרויקט הנישואין של צהר צבר תהודה ומוניטין רבים בציבור הישראלי. בארגון פעלו להשיא זוגות שאינם מקיימים אורח חיים מסורתי על פי ההלכה, בדרך אלטרנטיבית, שהוגדרה ליברלית יותר ביחס לחתונות האורתודוקסיות הנהוגות בציבור הדתי.

פעילות הרבנים נעשתה ללא תמורה כספית, משום שבצהר ראו עצמם כשליחיה הידידותיים של הרבנות הראשית לישראל, אך במשרד הדתות חששו ככל הנראה מהתחזקות הארגון, והחליטו לשלול מצהר את האפשרות לרשום זוגות לנישואים ולהנפיק להם תעודות נישואין.

משרד הדתות: צהר החליט לנהל מסע תקשורתי נגד השר

במשרד לשירותי דת אומרים בתגובה: "איננו מתעסקים במי הם הרבנים אשר מאושרים לערוך חופות ומי לא, כיוון שנושא זה מצוי בתחום סמכותה הבלעדי של מועצת הרבנות הראשית". לדבריהם, "השר מרגי לא מונע מהרבנות שוהם לקבל תעודות נישואין, אלה ההפך הוא הנכון, הרבנות שוהם מקבלת תעודות נישואין מעבר לצורך האמיתי. כידוע, תקנות החוק קובעות חד משמעית שניתן לפתוח תיק רק כאשר אחד מבני הזוג מתגורר באותה עיר בה נפתח התיק".

עוד נמסר כי "השר מרגי נפגש עם הרב דוד סתיו מספר פעמים יחד עם המנכ"ל בארי והועלתה הצעה כי השר ינחה את כלל המועצות הדתיות בארץ לקבל את רבני צוהר המאושרים על ידי הרבנות הראשית ובכך יבואו על סיפוקם, אולם לצערינו חזרו בהם אנשי צהר מהצעת השר והצהירו כי ינהלו מאבק תקשורתי נגד השר ומשרדו".

"הזוגות המתחתנים יצביעו בטבעת"

סמנכ"ל עמותת חדו"ש לחופש דת ושוויון שחר אילן מסר בתגובה כי "ש"ס ומשרד הדתות אינם מחמיצים שום הזדמנות להשניא את היהדות על הציבור הרחב ולהרחיק אותו ממנה. אפילו כאשר קבוצה של רבנים אורתודוכסיים מנסה להציג יהדות מקרבת ומחבקת, מבצעים בה סיכול ממוקד.

"קשה שלא לחשוד שמדובר בסך הכל בתחרות קטנונית על כספי הזוגות הנישאים", אמר אילן. "אם משרד הדתות לא יתעשת, הוא עתיד לגלות שהזוגות שהמסלול של צוהר נחסם בפניהם לא פונים לרבנות, אלא מצביעים בטבעת ומוותרים בכלל על חתונה אורתודכסית".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק