בשבועות האחרונים מתנהל ברחוב החרדי קמפיין נגד החרד"קים (חרדים קלי דעת). הכוונה - לחרדים במדים. המשטרה כבר דיווחה על שלוש תקריות של אלימות, פיזית או מילולית, כלפי חיילים חרדים, ואמש תקרית נוספת כזו גם תועדה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

כעבור כמה דקות הגיעה המשטרה לשכונת הבוכרים וליוותה את החייל אל מחוץ לרחוב. אירועים כאלו לא אירעו כלל בעבר, למרות שמסלולי הגיוס החרדים הלכו וגדלו. בחודשים האחרונים חלה מגמת הקצנה: יותר ניכור, פחות שיתוף פעולה, ובשוליים כמו אמש - גם אלימות.

מודעת פשקוויל נגד "החרדקים"
מודעת פשקוויל נגד "החרדקים" | צילום:
יש גם מי שתומך בחיילים החרדים
יש גם מי שתומך בחיילים החרדים | צילום:

באופן פרדוקסלי, ככל שמדברים יותר על גיוס חרדים, חייל במדים כבר לא תמיד יכול אפילו לעבור ברחוב. הנרטיב של "אשר" ושל "חיים" כעת הוא "מנסים לשנות אותנו, לחנך אותנו מחדש, זה הזמן להתבצר". אגב, ברחובות החרדים נתלו כתגובת נגד מודעות התומכות בחרדים במדים שיוצאות נגד בריונות והקצנה.

יוצאים מהקהילה. חרדים בניו יורק, ארכיון (צילום: המייל האדום)
הפגנת הענק בניו יורק, אמש | צילום: המייל האדום

לא רק כאן - גם מעבר לים: אמש במנהטן הפגינו עשרות אלפי חרדים תחת הכותרת "עצרת התעוררות ומחאה נגד רדיפת הדת בארץ הקודש". אבל בעוד יהדות ארצות הברית נלהבת להפגין, כאן בארץ שני המנהיגים המשפיעים ביותר - הרב עובדיה יוסף מש"ס, והרב אהרון לייב שטיינמן מיהדות התורה - אינם תומכים כלל בטקטיקה של עצרות רחוב בשעה הזו. לתלמיד ששאל אם לארגן הפגנה, ענה בימים אלה הרב שטיינמן: "אל תפגין למען התורה - שב ותלמד תורה".