המלחמה במסתורי הנפש מונצחת בעדשות המצלמה: אברך ברזילאי שהגיע השבוע לישראל ודיווח כבר בעבר כי דיבוק נכנס בו, עבר אתמול טקס ארוך ומתיש במהלכו ניסו להוציא ממנו את ה"שד". מאות בני אדם התכנסו על מנת ליטול חלק בטקס המיוחד, שלמרבה הצער - כשל.

אותו האברך התלונן כבר בעבר כי נכנס בו דיבוק, וביקש עזרה מגדולי הרבנים בישראל. מבדיקה מהירה שנערכה, קבע הרב קנייבסקי כי אכן מדובר בדיבוק, וניסה תחילה בשל הפערים הגיאוגרפיים, להוציא את השד באמצעות האינטרנט, כשהתחבר יחד עם רבנים נוספים לסקייפ וניסה דרכה לערוך את הטקס.

לאחר שהטקס נכשל נקרא האברך להגיע לארץ ואתמול, כאמור נערך טקס נוסף שמטרתו הייתה להוציא את הדיבוק. מאות בני אדם הגיעו למקום, מלווים בשופרות ובמילות תפילה, ובמשך זמן רב ניסו להוציא מהאברך את השד. זה העיד כי הוא החל בימים האחרונים למלמל מילים בלתי מובנות בשפות שכלל לא הכיר, ובהן גרמנית.

נשמת המת שנכנסה "בטעות" בגוף חי

הטקס הארוך שהתקיים אמש נחל למרבה הצער גם כן כישלון, והרבנים הודיעו כי כל הנוכחים צריכים לחזור בתשובה, להתפלל ולתקוע בשופר על מנת שבפעם הבאה הטקס יצלח. ביום שני הקרוב צפויים הרבנים לערוך טקס חוזר, בתקווה כי הפעם הוא אכן יצליח לגרש את הדיבוק מגופו של האברך.

במהלך הדין והדברים שהתחלפו בין הרבנים ל"שד", עלה כי אותו דיבוק הוא נפש של אדם שחי בימי בית שני. על פי עדויות מהמקום עולה כי היה זה דיבוק "עקשן, שסירב לצאת בקלות".

בפעם האחרונה שאכן טקס כזה נחל הצלחה הייתה לפני 10 שנים. הדיבוק עצמו, על פי האמונה, הוא נשמה של אדם שהלך לעולמו, ונכנסה בטעות בגופו של אדם חי. על פי המסורת, הדרך היחידה להוצאת הדיבוק היא באמצעות תפילה המונית, תקיעה בשופרות, וחזרה בתשובה.