דוח העוני מוצג בפני הנשיא, שר הרווחה ומנ (צילום: לע"מ)
דוח העוני מוצג בפני הנשיא, שר הרווחה ומנ | צילום: לע"מ

דוח העוני לשנת 2012 שהתפרסם היום (ג') מציג ירידה קלה בשיעור המשפחות העניות בישראל לעומת הדוח מהשנה שעברה, אך עלייה בשיעורי העוני בקרב משפחות שבראשן עומדים קשישים. על פי הדוח, 817,200 ילדים בישראל חיים מתחת לקו העוני ויותר מ-186,700 קשישים עניים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק 

הנתונים, שאספו הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה והביטוח הלאומי, מעידים על שיפור קל בלבד בכמות העניים לעומת 2011. יחד עם זאת, ישראל מדורגת במקום השלישי לפני האחרון בין בין מדינות ה-OECD, עם כ-1.75 מיליון אזרחים עניים.

בעוד שבשנה שעברה נרשמו בישראל 1,838,600 עניים, בשנת 2012 מצביע הדוח על 1,754,700 אזרחים החיים מתחת לקו העוני - מדובר בירידה של כחצי אחוז בלבד בשיעור העניים.

לקריאת דוח העוני המלא לחצו כאן

קרוב ל-900 אלף ילדים עניים (צילום: פלאש 90, חדשות)
830 אלף ילדים עניים. אילוסטרציה | צילום: פלאש 90, חדשות

שליש מהילדים חיים מתחת לקו העוני

שיעור הקשישים העניים עלה בכ-3 אחוזים מהשנה שעברה, ואחוז משפחות הקשישים החיות מתחת לקו העוני עומד עתה על 22.7 אחוזים. מנגד, חלה ירידה של כשני אחוזים בשיעור הילדים העניים והוא עומד על כשליש - 33.7 אחוזים.

כמו כן, נרשמה ירידה בכמות המשפחות הצעירות, הורים עד גיל 30 שלהם בין 1-3 ילדים - החיות מתחת לקו העוני. שיעור המשפחות העובדות העניות עמד ב-2012 על 19.7 אחוזים.

תחולת העוני של משפחות ערביות נותרה ברמה גבוהה והיא עומדת על 54.3 אחוזים ב-2012. האוכלוסייה הערבית, מהווה כ-27 אחוזים מסך המשפחות העניות. יחד עם זאת, חלקן של המשפחות הערביות העניות ביחס לאוכלוסייה נמוך בהרבה ועומד על 13 אחוזים בלבד.

אילוסטרציה (צילום: AP)
עלייה באחוז הקשישים העניים. אילוסטרציה | צילום: AP

עלייה בשיעור העוני של משפחות עובדות

לפי הנתונים, חמישה אחוזים מהמשפחות, שבהן יש שני מפרנסים ויותר, חיות מתחת לקו העוני. מדובר במגמה מתמשכת של עלייה לאורך השנים בישראל בממדי העוני אצל משפחות שבהן שני בני הזוג עובדים.   

"העוני צריך להיות בראש השיח הציבורי", אמר שר הרווחה מאיר כהן עם הגשת הנתונים לנשיא המדינה. "אנחנו כממשלה ניקח על כך את האחריות ונפעל באופן מתוכנן ומערכתי להוריד את העוני בישראל".

מול אחוזי העוני הגבוהים, הביע מנכ"ל הביטוח הלאומי, שלמה מור-יוסף, חשש כי העוני יילך ויעמיק עוד השנה - בגלל צעדים כמו הקיצוץ בקצבאות הילדים והעלאת מס ערך מוסף.

יו"ר האופוזיציה יצחק (בוז'י) הרצוג אמר כי העוני הוא איום אסטרטגי לישראל. "זו תמונה קשה מנשוא, בה עוד ועוד משפחות עם שני הורים עובדים לא מצליחות לשרוד, ויורדות מתחת לקו העוני", קרא הרצוג. "על הממשלה לפעול דרסטית לתכנית לאומית לצמצום בחצי, ליעד של 10 אחוזים".