"אבקר את הדיירים". אדרי, ארכיון (צילום: מרים אלסטר, פלאש 90)
"הוכיח שהוא מוגבל באי הבנת החוק". יעקב א | צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

תגובות חריפות סופג ראש עיריית אור עקיבא, יעקב אדרי, מאז נחשף אמש תחקיר חדשות 2 בו עדויות לפיהן פעל לכאורה נגד אוכלוסיית פגועי נפש המתגוררים בהוסטל בעיר.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

בעקבות הכתבה קיים שר הרווחה מאיר כהן דיון חירום בלשכתו יחד עם בכירי משרד הרווחה ואחיה קמארה, יו"ר נציגות שוויון הזדמנויות. השר אמר כי כראש עירייה בעבר הוא מכיר את העובדה כי לעתים יש לחץ של תושבים על ראשי רשויות, אבל בעידן בו אנו חיים כבר כולם מבינים את החשיבות של שילובם של אנשים שכאלה בקהילה, כיתר בני האדם.

בנוסף החליט כהן על קיום כנס חירום ריענון בנושא יחד עם ראשי הערים בארץ ובשיתוף השלטון המקומי במטרה לחדד את מסרי הדוח. "הקשר בין השלטון המקומי למרכזי בסוגיה זאת, חשוב ביותר, ראשי ערים מבינים את הצורך בעניין שילובם של בעלי מוגבלויות בקהילה", הוסיף.

חבר ועדת העבודה והרווחה של הכנסת, ח"כ אילן גילאון ממרצ, תקף היום (ד') את אדרי, זאת לאחר שאתמול שוחח איתו והפציר בו להניח לחוסים לנפשם. "אני מאוד מופתע ומאוכזב מיעקב אדרי ", אמר ח"כ גילאון. "מעבר לכך שמעשיו אינם מוסריים, החוק בישראל מאפשר לכל אדם באשר הוא להתגורר בכל מקום שבו ירצה. בהתנהגותו, הוכיח ראש העיר כי גם הוא מוגבל בהבנת החוק כהלכה". בעקבות המקרה, הודיע גילאון כי יכנס דיון דחוף של ועדת העבודה והרווחה של הכנסת בנושא הדרת אוכלוסיות מיישובים בישראל.

ח"כ קארין אלהרר מ"יש עתיד", הפועלת לשילוב וקידום בעלי מוגבלויות בחברה הישראלית, הביעה גם היא זעזוע עמוק מגישתו של אדרי כלפי החוסים. "מדובר במקרה מזעזע שמעיד על דעות חשוכות שאין להן מקום בימינו", אמרה ח"כ אלהרר. "אדם שהוא נבחר ציבור, שר לשעבר בממשלת ישראל, לא יכול להרשות לעצמו להתבטא ולפעול בצורה מעוותת וחסרת רגישות כל כך, שגם מנוגדת לחוק".

"שם ללעג ציבור עם מוגבלות". ארכיון
האוכלוסיה החלשה בישראל. פגועי הנפש בהוסט | צילום:

חשיפת התחקיר עוררה תגובות נזעמות גם בקרב עמותות הפועלות עבור פגועי נפש, ובראשן עמותת אנוש. אשת הטלוויזיה צופית גרנט, המשמשת כנשיאת העמותה, הגיבה גם היא לדבריו של אדרי וקראה לו לפרוש מתפקידו.

"אני בזה לו באופן חד משמעי", אמרה גרנט בשאט נפש. "העמדה החזקה שממנה מגיע אדרי יכולה הייתה לשפר את המציאות עבור אותם פגועי נפש, אך במקום זאת הוא העדיף לנקוט בגישה ההפוכה ולהחליש אותם יותר. מדובר באוכלוסייה שנמצאת בתחתית הסולם החברתי בישראל, וכשהוא ביזה אותם הוא ביזה גם את עצמו. הוא צריך לעוף מהכיסא".

לדבריה הצטרפה גם מנכ"לית העמותה, ד"ר הלה הדס, שהביעה צער עמוק על התבטאויותיו של אדרי ואמרה כי הן מחזקות את הדימוי השלילי שנוצר לחוסים בחברה. "יש בדבריו של ראש עיריית אור כדי להנציח סטיגמות ודעות קדומות שנובעות מבורות ומחוסר ידע", אמרה הדס. "במקום להילחם באוכלוסיות הללו על ראש העיר לבנות תכנית לחשיפת הקהילה, בני הנוער ותלמידי בתי הספר לאוכלוסייה המתמודדת עם בעיות נפשיות, כי רק כך תוכל הסטיגמה להתנפץ, ועליו לזכור כי כל אחד מאתנו יכול למצוא עצמו במקומם".

גם בעמותת לשמ"ה הסתייגו מדבריו של אדרי. "עצוב ומזעזע שאדם שכיהן כשר הבריאות האמון על רווחתם של אנשים עם מוגבלות רפואית ונפשית אינו ער ורגיש מספיק לצרכיהם בחברה ומגדיל לעשות ומתנהג באלימות בלתי נתפסת כלפיהם, בביתם".

מלשכתו של אדרי נמסר בתגובה כי רגישות חברתית היא ערך שתמיד עמד לנגד עיניו לאורך כל שנות פעילותו הציבורית, וכי ראוי שאכלוס פגועי נפש באור עקיבא ייעשה בתיאום מול העירייה במטרה למצוא מענה מתאים עבורם.