מרד בגן הילדים (צילום: חדשות)
מרד בגן הילדים | צילום: חדשות

צבעי גואש מרוחים על הרצפה, על הקירות ועל השולחנות, כיסאות הפוכים, משחקים ועבודות יצירה מפוזרים – כך נראה גן ילדים בעיר במרכז הארץ באחד מימי השבוע שעבר.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

בגן הזה לומדים 34 ילדים. כבר 3 שנים שבכל שנה מתחלפת גננת. הגננת הנוכחית תיארה את מאורעות היום הקשה הזה, שמבחינתה לא שונה בהרבה מימים אחרים. "קבוצה גדולה של ילדים התחילה להשתולל, לעלות על שולחנות, להשליך כל דבר שהיה בהישג ידם ונוצר כאוס", היא מתארת. "זו תמונה של מרד אסירים".

גואש בכל פינה (צילום: חדשות)
גואש בכל פינה | צילום: חדשות

הגננת מספרת כי באותו יום התקשתה לתפקד פיזית כי סבלה מכאבים בגבה. הגב, היא אומרת, נפגע ממכה שספגה כמה ימים קודם לכן מאחת מהילדות בגן. "בשלב מסוים התייאשתי", מתארת הגננת. "המשכתי לנסות לאסוף את הילדים כשהם מחליקים על הרצפה, הכל היה מטונף. שלחתי להורים תמונות וביקשתי מהם להגיע לקחת את הילדים".

בהסתדרות המורים, שהתערבו במקרה, טוענים כי רוב הילדים בגן סובלים מקשיים שונים. חלק מההורים, טוענים בהסתדרות, מסרבים לשלוח את הילדים למסגרות חינוכיות מתאימות. "בגן יש קבוצה גדולה של ילדים אלימים מאוד שמסכנים את עצמם ואחרים", אומרת הגננת. "יש מקרים של אלימות פיזית ומילולית – קללות, חניקות, בעיטות, אגרופים". הקורבנות, היא מתארת, הם הילדים, הסייעות והיא עצמה.

מכתב חריף

"כל איש מקצוע שנכח בגן, במיוחד כאלו שהכירו את הילדים משנים קודמות, אמר חד משמעית שזו לא קבוצה שיכולה לתפקד יחד ושחייבים לפרק את ההרכב", אומרת יו"ר תא הגננות בעיר.

מזכ"לית הסתדרות המורים יפה בן-דויד פנתה במכתב חמור לעירייה ולמשרד החינוך. "בגן נמצאים ילדים שלא מתאימים למסגרת הנוכחית", כתבה. "הורי הילדים הללו מסרבים לקחת אחריות והמערכת לא נותנת מקום לשיקולים הפדגוגיים. אני מצפה כי תיכנס לעובי הקורה בבהילות בין אם במציאת מסגרת חלופית לילדים שזקוקים למסגרת אחרת ובין אם בהוספת כוח אדם.

"לא נסכים לכך שגננת מסורה תשלם מחיר פיזי ונפשי בשל אוזלת יד של המערכת ובשל רפיסותה מול ההורים. אם הדברים לא יתוקנו מיד - נאלץ להשבית את הגן".

ממשרד החינוך נמסר בתגובה כי "בעקבות הקשיים שהתעוררו בגן, הוא יתוגבר בשני אנשי מקצוע נוספים שילוו את צוות הגן ויתמקדו במענים שיש לתת לבעיות האלימות. אנשי המקצוע הללו יהוו חלק ממערך הגן עד אשר תובטח שגרת לימודים ואקלים ראוי לכל הילדים".